- Start
- Aktualności
- 2024
- Wielokierunkowe leczenie pacjenta z bólem przewlekłym(aktywna)
Wielokierunkowe leczenie pacjenta z bólem przewlekłym
Każdy, kto doświadczył bólu wie, że przeważnie jest nie tylko nieprzyjemnym doznaniem fizycznym, ale również kładzie się ponurym cieniem na nasze samopoczucie, często determinując codzienne czynności, wręcz uniemożliwiając normalne funkcjonowanie i cieszenie się życiem. O ile dolegliwości o charakterze ostrym ze znanym źródłem pochodzenia nie są aż tak trudne do opanowania, o tyle ból przewlekły nierzadko staje się wyzwaniem zarówno dla samego pacjenta, jak i dla leczącego go specjalisty. Współczesna medycyna dwoi się i troi, żeby poza farmakoterapią móc zaproponować skuteczną pomoc osobom borykającym się z długotrwałym cierpieniem, niepoddającym się kontroli farmakologicznej. Z radością informujemy, że zespół naszych lekarzy pracujących w Poradni Leczenia Bólu Szpitala Miejskiego w Olsztynie nieustannie stara się poszerzać swoją wiedzę i podnosić kwalifikacje, aby jak najlepiej i jak najnowocześniej móc służyć cierpiącym pacjentom. Jeden z lekarzy - Przemysław Pierożyński - w ostatnim czasie odbył dwutygodniowy staż w renomowanej belgijskiej Klinice Leczenia Bólu na Uniwersytecie w Leuven u prof. Barta Morliona - uznanego od lat autorytetu w leczeniu bólu przewlekłego. W związku z tym, a także dzięki przychylności Dyrekcji wrażliwej na potrzeby olsztyńskiej społeczności w najbliższym czasie w naszej Poradni oraz w Szpitalu będziemy mogli zaproponować pacjentom zarówno techniki inwazyjne, jak i poszerzone leczenie farmakologiczne, które są znanymi ze swej skuteczności metodami w walce z bólem przewlekłym.
Będą to m.in:
- interwencje w obrębie korzeni nerwowych oraz stawów kręgosłupa z wizualizacją obrazową (USG i RTG)
- interwencje małoinwazyjne, m.in termolezja w obrębie stawów oraz gałęzi unerwiających dany staw (zarówno kończyn górnych, dolnych, jak i stawów kręgosłupa) z obrazowaniem USG oraz RTG
- blokady splotów nerwowych u pacjentów leczonych paliatywnie
- infuzje dożylne ketaminy bądź lignocainy
- iniekcje i termolezja w obrębie nerwów sromowych przy braku skuteczności leczenia zachowawczego bólów w obrębie miednicy i krocza
- objęcie leczeniem farmakologicznym przewlekłych zespołów bólowych, m.in. ból popółpaścowy, ból w chorobie nowotworowej oraz po wyleczeniu choroby zasadniczej, ból poudarowy oraz w chorobach neurodegenarcyjnych i po uszkodzeniu rdzenia, ból fantomowy i ból kikuta po amputacji.
W związku z ciągłym szkoleniem się naszego zespołu na bieżąco poinformujemy Państwa o nowych metodach i jednostkach chorobowych związanych z bólem przewlekłym, które będziemy starać się skutecznie leczyć w naszym ośrodku. Zapraszamy do konsultacji lekarskich. Wystarczy skierowanie od lekarza rodzinnego lub specjalisty, aby skorzystać z usług Poradni Leczenia Bólu. Rejestracja pod numerem tel.: 89 532 62 97. Poradnia Leczenia Bólu przy ul. Mariańskiej 4 w Olsztynie jest czynna w: poniedziałki: 8:00 – 14:00, wtorki: 7:30-15:30 oraz piątki: 7:30 – 15:30.
Data publikacji: 02.04.2024