- Start
- Aktualności
- 2019
- Warsztaty w zakresie nowatorskich technik w laparoskopii ginekologicznej(aktywna)
Warsztaty w zakresie nowatorskich technik w laparoskopii ginekologicznej
Po raz drugi Klinika Ginekologii, Ginekologii, Onkologicznej i Położnictwa Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie gościła lekarzy z ośrodków z całej Polski podczas prowadzenia kursu z zakresu ginekologii onkologicznej, dotyczącego zastosowana zieleni indocyjaninowej (ICG) do wykrywania węzłów chłonnych w chorobach nowotworu narządu rodnego. Istotą kursu i zamysłem organizatorów było przekazanie najnowszych wiadomości i zapoznanie lekarzy ginekologów z możliwościami nowatorskiej na skalę europejską metody identyfikacji węzła wartowniczego (pierwszy węzeł spływu chłonki z obszaru objętego nowotworem) za pomocą ICG. Metoda ta wzbudza ogromne nadzieje wśród lekarzy leczących nowotwory kobiet.
Można zadać pytanie: dlaczego operacje z zastosowaniem ICG budzą tak wielkie zainteresowanie? W dobie dynamicznego rozwoju leczenia uzupełniającego w ginekologii onkologicznej wciąż aktualna jest zasada aby „operować tak radykalnie jak jest to konieczne, a jednocześnie tak oszczędzająco jak tylko jest to możliwe”. Ta maksyma oddaje w pełni merytoryczne założenia wykorzystania ICG w operacjach małoinwazyjnych w ginekologii. Praktyczny pokaz identyfikacji węzła wartowniczego,i związana z tym możliwość określenia, czy znajdują się w nim przerzuty pozwala z góry określić stopień zaawansowania choroby i tak zmodyfikować leczenie, aby bezpiecznie zastosować procedury oszczędzające.
Operacje laparoskopowe z zielenią indocyjaninową wykonywane są jedynie w kilku ośrodkach w Polsce. Zdaniem uczestników szkolenia w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie, metoda wykrywania węzłów wartowniczych zielenią ICG jest obiecująca i korzystna dla Pacjentek i będą oni dążyć do wyposażenia swoich Ośrodków w takie laparoskopy i do szybkiego wprowadzenia tej metody. Wpisuje się to w europejski trend odnośnie leczenia chorób nowotworowych u kobiet. Operacje z zastosowaniem ICG pozwalają na skrócenie wielogodzinnych procedur, wpływając na podniesienie jakości leczenia, zmniejszenie cierpienia Pacjentów, a jednocześnie redukcję kosztów hospitalizacji. Zastosowanie ICG nie jest przysłowiowym wyścigiem technologicznym widocznym w rywalizacji o leczenie pacjenta onkologicznego, ale jest niewątpliwie nowatorskim kierunkiem rozwoju operatywy onkologicznej i bardziej koniecznością, niż luksusem. Jest to widoczne w zmianach wytycznych międzynarodowych towarzystw ginekologii onkologicznej. Identyfikacja węzła wartownika za pomocą tej metody jest prosta i mało obciążająca dla pacjenta, znacznie prostsza i tańsza, niż metody rodioizotopowe. ICG znalazła ponadto zastosowanie w ocenie jakości zespoleń jelitowych w chirurgii oraz w operacjach urologicznych. Metoda ta wydaje się być przyszłością procedur operacyjnych, a zaznajomienie się z nią i wypracowanie własnych doświadczeń pozwoli zaangażowanym Ośrodkom na utrzymanie pozycji lidera w obszarze leczenia chorób nowotworowych małoinwazyjnymi metodami laparoskopowymi.
Data publikacji: 27.09.2019