- Start
- Aktualności
- 2024
- W trosce o zdrowie kobiet - rozmowa z fizjoterapeutką uroginekologiczną(aktywna)
W trosce o zdrowie kobiet - rozmowa z fizjoterapeutką uroginekologiczną
Specjalistka z Oddziału Dziennej Rehabilitacji Ogólnoustrojowej mgr Hanna Zielińska dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, podkreślając znaczenie profilaktyki i właściwej edukacji w dziedzinie fizjoterapii uroginekologicznej, która może odgrywać kluczową rolę w poprawie jakości życia kobiet.
Jakie umiejętności i kwalifikacje są wymagane, aby pracować jako fizjoterapeutka uroginekologiczna?
Moja edukacyjna podróż rozpoczęła się w Olsztyńskiej Szkole Wyższej, gdzie ukończyłam jednolite studia magisterskie. Tytuł terapeutki uroginekologicznej uzyskałam po ukończeniu sześcio modułowego kursu, akredytowanego przez Polskie Towarzystwo Uroginekologiczne.
Jak wygląda Pani praca w Szpitalu Miejskim?
Dzień w szpitalu jest pełen wyzwań. Pracuję w Oddziale Dziennym Rehabilitacji Ogólnoustrojowej oraz w Klinice Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa, w której dzięki uprzejmości dr Krzysztofa Jabłońskiego, mogłam wprowadzić rehabilitację ginekologiczną. Moi pacjenci to głównie kobiety po porodach i operacjach ginekologicznych.
Jakie problemy zdrowotne mogą skłonić kobiety do skorzystania z Pani usług?
Kobiety mogą zgłaszać się do mnie z różnymi problemami, takimi jak nietrzymanie moczu, gazów, stolca, bolesne współżycie, czy bolesne miesiączkowanie. Zachęcam również kobiety planujące ciążę do skorzystania z terapii, aby zmniejszyć ryzyko dolegliwości bólowych. Odpowiednie przygotowanie organizmu przed ciążą może wpływać na zmniejszenie ryzyka pojawienia się dolegliwości bólowych w ciąży. Oczywiście także jako fizjoterapeutka uroginekologiczna mogę pomóc Paniom przygotować się do porodu. Przeprowadzam rownież kontrole poporodowe. Fizjoterapia uroginekologiczna pomaga kobietom w okresie przed operacjami i po operacjach ginekologicznych, przy zaburzeniach statyki narządu rodnego. Możliwości jest wiele ponieważ dno miednicy jako izolowany obszar jest ważny, ale z całą resztą ciała tworzy integralną całość.
Na czym skupia się Pani podczas spotkań z pacjentkami?
Podczas naszych spotkań koncentruję się głównie na edukacji w zakresie profilaktyki dnia codziennego. W trakcie rozmowy, zachęcam Panie do określonych wzorców wstawania/kładzenia się do łóżka, kichania/kaszlu, do prawidłowych nawyków toaletowych, by jak najlepiej zadbać o dno miednicy. Każda z Pań otrzymuje ode mnie także zestaw ćwiczeń na czas rekonwalescencji. W mojej pracy każda kobieta jest traktowana indywidualnie. Pracuję z pacjentkami „od stóp do głów”, ponieważ dno miednicy jest ważne, ale stanowi część większej całości, jaką jest ciało. Podczas fizjoterapii, w trakcie ćwiczeń dna miednicy skupiamy się na poprawnym wykonywaniu ćwiczeń, przy wykorzystaniu sprzętu dostępnego prawie w każdym domu tj. gumy do ćwiczeń, piłki, poduszki sensomotorycznej.
Dlaczego profilaktyka jest tak ważna w Pani pracy?
Pracując w naszej Klinice podkreślam zawsze rolę profilaktyki, która powinna być wdrażana przez wszystkie panie. Zapobiegajmy, żeby w późniejszym okresie nie leczyć. Dlatego zachęcam wszystkie kobiety do wizyty u fizjoterapeutki uroginekologicznej, niezależnie od tego, czy mają już problemy, czy chcą ich uniknąć w przyszłości. Do fizjoterapeutki uroginekologicznej warto się zgłosić zarówno profilaktycznie, jak i w przypadku dysfunkcji w obrębie dna miednicy.
Ile czasu zazwyczaj trwa terapia?
Czas trwania terapii jest bardzo różny. Czasami wystarczy jedna wizyta, innym razem potrzebne są miesiące. Warto jednak zainwestować ten czas, aby zyskać większą świadomość ciała i zdobyć lepszy komfort życia.
Jak można się z Panią skontaktować?
Oprócz konsultacji szpitalnych w Klinice Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa przyjmuję także na Wojska Polskiego 30 w Oddziale Dziennym Rehabilitacji Ogólnoustrojowej. Rejestracja na zabiegi fizjoterapeutyczne odpłatne wykonywane po godz. 15 jest pod numerem tel. 795 555 152. Zapraszam serdecznie
Data publikacji: 06.03.2024