- Start
- Aktualności
- 2019
- Uroczystość otwarcia nowego bloku operacyjnego i Kliniki Urologii(aktywna)
Uroczystość otwarcia nowego bloku operacyjnego i Kliniki Urologii
18 czerwca 2019 odbyła się uroczystość, podczas której zaprezentowano wyniki projektu pt.: „Rozbudowa istniejącego obiektu Szpitala przy ul. Niepodległości 44 w Olsztynie na potrzeby nowego bloku operacyjnego oraz oddziału urologicznego” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko – Mazurskiego na lata 2014 – 2020 r.
"Właśnie zakończyliśmy inwestycję wartą ponad pięć milionów dwieście tysięcy złotych. Głównym celem projektu było podniesienie jakości i skuteczności usług zdrowotnych w priorytetowych dla regionu warmińsko- mazurskiego zakresach dotyczących chorób kardiologicznych i urologicznych. Jestem dumna, że Klinika Urologii, której nowe sale dziś otworzymy podejmuje się leczenia na światowym poziomie" - mówiła Dyrektor Szpitala Joanna Szymankiewicz - Czużdaniuk.
"Mieszkańcy potrzebują wysokospecjalistycznej opieki medycznej" - zaznaczył Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. "Żeby to było możliwe niezbędna jest odpowiednia kadra, ale też nowoczesna infrastruktura. Od wielu lat cały zespół szpitala podejmuje ogromny wysiłek, aby placówka działała na najwyższym poziomie".
Z kolei Wojewoda Warmińsko - Mazurski Artur Chojecki dodał, że Klinika Urologii i Onkologii Urologicznej pozwoli zapewnić lepsze zabezpieczenie zdrowotne regionu. "Jestem przekonany, że z powodzeniem uda się znaleźć środki na jej doposażenie. Znakomicie wpisuje się w priorytety regionalnej polityki zdrowotnej naszego województwa, które mówią o zmniejszeniu zachorowalności i umieralności na nowotwory. A mają to zagwarantować wysokospecjalistyczne ośrodki, które zapewniają skuteczne diagnozowanie, leczenie i rehabilitację naszych pacjentów. I takim właśnie miejscem jest szpital miejski" - mówił Wojewoda.
"W ubiegłym roku w Klinice Urologii na 24 łóżkach hospitalizowano 3300 pacjentów. Teraz zwiększamy liczbę łóżek do 28 co zapewne pozwoli nam na przyjęcie nawet 600 osób więcej w ciągu roku. Blok operacyjny będzie także służył do wszczepiania rozruszników serca. Do tej pory specjaliści operowali średnio 150 osób rocznie a teraz mamy nadzieję na zwiększenie możliwości wykonywania tych zabiegów nawet 30 procent więcej" - mówiła Dyrektor Szpitala.
"Jest to odpowiedź na potrzeby rosnącej z roku na rok liczby pacjentów, szczególnie tych z chorobami onkologicznymi. Walka o zdrowie i życie pacjentów w nowoczesnej placówce, z wykształconym, zaangażowanym personelem zwiększa szansę na wygraną. W tej chwili dysponujemy trzema nowoczesnymi salami operacyjnymi, bazę łóżkową o podwyższonym standardzie, oraz zmodernizowaną infrastrukturę dla personelu. Wszystkie te działania podnoszą poziom usług medycznych świadczonych przez naszą klinikę oraz zwiększają do nich dostęp. Czekamy z nadzieją na następny rozdział historii naszej placówki" - dodał dr n. med. Zbigniew Purpurowicz, Koordynator Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej MSZ w Olsztynie.
Zakres projektu obejmował: budowę budynku dwukondygnacyjnego przy łączniku między Budynkiem Głównym Szpitala (A) a budynkiem Chirurgii Szczękowej (C). Na pierwszym piętrze kondygnacji powstał blok operacyjny wykorzystywany na cele oddziału urologii oraz kardiologii zabiegowej.W ramach bloku znajdują się następujące sale: pomieszczenia przygotowania pacjenta, sala operacyjna, sterownia, pomieszczenia przygotowania personelu, brudownik, magazyn sprzętu i aparatury, pomieszczenia sanitarno – higieniczne. Blok operacyjny wyposażony jest w niezbędny sprzęt m.in. stół operacyjny, lampę operacyjną, ssak elektryczny, defibrylator, wózek do przewożenia pacjentów, szafkę i wózek anestezjologiczny, wózki na odpady i brudną bieliznę, stojak do płynów infuzyjnych, regały, szafka do podgrzewania płynów infuzyjnych oraz inne niezbędne wyposażenie (m.in.półki,regały, taborety).Na drugim piętrze rozbudowano Klinikę Urologii m.in. o nowe pomieszczenia zabiegowe, gabinety diagnostyki obrazowej, gabinety personelu medycznego, pomieszczenia sanitarno-higieniczne, pomieszczenia porządkowe i sale chorych z łazienkami. W efekcie końcowym w Klinice Urologii jest 9 sal chorych z 28 łóżkami. Sale wyposażone są w łóżka z materacami, panele przyłóżkowe i szafki.Obiekt przykryty jest dachem dwuspadowym, wzniesionym na filarach umożliwiającym komunikację pod budynkiem. Budynek wykonany w technologii murowanej z bloczków gazobetonowych ocieplanych styropianem.Ponadto wykonano instalację wodociągową, kanalizację sanitarną, elektryczną, instalację CO, wentylację mechaniczną i instalację odgromową.
Zobacz relacje:
Olsztyn24.com - Rozbudowa olsztyńskiego szpitala miejskiego dobiegła końca
TVP3 Olsztyn - Zakończono przebudowę szpitala miejskiego. Kosztowała 5 mln zł
TVP3 Olsztyn - Rozmowa z doktorem Zbigniewem Purpurowiczem
Data publikacji: 19.06.2019