- Start
- Aktualności
- 2021
- Rehabilitacja po COVID-19(aktywna)
Rehabilitacja po COVID-19
Jesteś po przebytej chorobie COVID-19 i masz problemy ze sprawnością oddechową? Twoja wydolność i kondycja osłabła? W odzyskaniu pełni sił pomaga profesjonalna rehabilitacja, którą oferuje Pracownia Fizjoterapii MSZ w Olsztynie przy Al. Wojska Polskiego 30.
Świadczenia rehabilitacji COVID-19 są realizowane na podstawie skierowania. Skierowanie wystawi pacjentowi lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, po zakończeniu leczenia związanego z chorobą COVID-19.
Lekarz podejmie decyzję o skierowaniu pacjenta do programu na podstawie wyników kilku badań:
- RTG klatki piersiowej z opisem wykonane po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby
- aktualna morfologia, OB, CRP (białko ostrej fazy)
- EKG wykonane po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby COVID-19.
Do programu będzie można dołączyć w terminie do 6 miesięcy od zakończenia leczenia związanego z COVID-19.
Celami programu fizjoterapii po przebyciu covid-19 są:
- poprawa tolerancji wysiłku fizycznego;
- zmniejszenie natężenia objawów związanych z przebyciem COVID- 19;
- edukacja „ozdrowieńców” w zakresie samodzielnego radzenia sobie z objawami związanymi z przebyciem COVID-19.
Rehabilitacja po COVID-19 trwa do 6 tygodni i jest podzielona na kilka etapów.
WIZYTA WSTĘPNA
Podczas wstępnej wizyty fizjoterapeutycznej, specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem oraz wykonuje podstawowe próby i badania, m.in. oddechowe i wysiłkowe, aby ocenić stan zdrowia pacjenta na początku programu. Wyniki badań początkowych będą porównywane z wynikami po zakończeniu programu i posłużą do oceny efektów terapii.
WIZYTA TERAPEUTYCZNA
Po wizycie wstępnej, fizjoterapeuta ustala z każdym pacjentem kalendarz indywidualnych wizyt terapeutycznych. Program rozszerzony zakłada trzy takie wizyty w każdym tygodniu rehabilitacji. Jednak, gdy stan zdrowia będzie tego wymagał, pacjent może liczyć na dodatkową wizytę w trakcie programu.
Terapia polega na wykonywaniu treningów oddechowych, wytrzymałościowych i interwałowych. Wszystko po to, aby pacjenci jak najszybciej odzyskiwali pełną sprawność. Ponadto pacjenci poznają ćwiczenia, które już po zakończeniu programu, będą mogli samodzielnie i bezpiecznie wykonać w domu.
W zależności od potrzeb i stanu zdrowia chorego możliwe jest włączenie dodatkowych elementów terapii, m.in. technik odksztuszania, treningu równowagi, specjalnych metod rehabilitacji dla pacjentów z problemami neurologicznymi.
WIZYTA KOŃCOWA
Po zakończeniu ćwiczeń i treningów fizjoterapeuta i pacjent spotykają się na wizycie końcowej. Powtarzają badania i testy wykonane podczas pierwszej wizyty i porównują osiągnięte wyniki, m.in. próby zmęczeniowe i oddechowe (określające skalę występowania duszności).
Rekonwalescencja po chorobie COVID-19 u każdego przebiega w inny sposób, są osoby, które bardzo szybko dochodzą do zdrowia, inni jeszcze przez wiele tygodni borykają się z powikłaniami.
Okres powrotu do zdrowia i sił po przebytej chorobie, zależy od stopnia ciężkości przebiegu choroby, ogólnego stanu zdrowia oraz występowania chorób współistniejących. Dzięki rehabilitacji pacjenci, który chorowali na COVID-19, znacznie poprawią swoją sprawność oddechową. Zwiększą wydolność wysiłkową i krążeniową. Szybciej powrócą do pełnej sprawności. Rehabilitacja pozytywnie wpłynie również na ich kondycję psychiczną.
O tym, czy pacjent dochodzi do pełni sił dzięki rehabilitacji, decyduje porównanie wyników badań i testów, które przeprowadza się na początku i na zakończenie leczenia tzn.:
- teście wysiłkowym na początku i na końcu leczenia (test na ergometrze rowerowym lub test na bieżni ruchomej lub test 6-minutowego marszu) z oceną tolerancji wysiłkowej
- ocenie nasilenia duszności na początku i na końcu leczenia (w skali nMRC)
- spirometrycznej ocenie czynnościowej układu oddechowego na początku i na końcu leczenia
- ocenie stanu odżywienia (BMI oraz w skali NRS 2002 lub SGA) na początku i na końcu leczenia
- ocenie funkcjonalnej (w skali Barthel) na początku i na końcu leczenia.
Aby przystąpić do programu fizjoterapii dla osób po przebyciu covid-19 w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie należy posiadać skierowanie lekarskie i zarejestrować się pod numerem tel. 89 678 66 67, informacja tel. 89 678 66 61.
DR
Data publikacji: 19.05.2021