- Start
- Aktualności
- 2024
- Promocja zdrowego stylu życia w Szpitalu Miejskim w Olsztynie(aktywna)
Promocja zdrowego stylu życia w Szpitalu Miejskim w Olsztynie
24 października obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Otyłością i z tej okazji w naszym szpitalu pacjenci mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji dietetycznych z analizą składu ciała. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a pacjenci chętnie korzystali z fachowych porad oraz wsparcia naszych dietetyczek: mgr Anny Szymskiej i mgr Marty Maciejewskiej. Nasze dietetyczki zdradziły trzy podstawowe zasady zdrowego odżywiania:
- Regularne spożywanie 4-5 posiłków dziennie, z których połowę każdego posiłku powinny stanowić świeże warzywa.
- Uważne spożywanie posiłków, czyli pozbycie się rozpraszaczy w postaci telefonu, telewizora czy gazety.
- Prawidłowe nawodnienie organizmu– popijanie małymi łykami co kilka chwil. Najlepsza będzie woda, do której można dodać plaster pomarańczy lub cytryny. W okresie jesienno-zimowym polecamy ciepły napar z imbirem i goździkami.
Z kolei 29 października odbyło się kolejne spotkanie pacjentów bariatrycznych pt. "Skalpelem w otyłość". Dietetyk Anna Szymska omówiła, jak zmienić nawyki żywieniowe przed zabiegiem bariatrycznym, aby lepiej żyć po jego wykonaniu. Spotkanie było pełne cennych informacji i praktycznych wskazówek. Pani Anna podkreśliła, że przygotowanie do zabiegu powinno rozpocząć się już z chwilą umówienia wizyty u chirurga bariatry i trwać minimum 3-6 miesięcy.
Wśród zasad, które warto przyswoić, znalazły się:
- Wprowadzanie zmian stopniowo, krok po kroku.
- Ustalenie planu minimum, optimum i maksimum, który jest możliwy do zrealizowania.
- Zmiana nawyków na zdrowsze, bez konieczności całkowitej rezygnacji z ulubionych produktów. Ważne jest nauczenie się sięgać po nie z umiarem.
Anna Szymska tłumaczyła, że dobrze zbilansowany posiłek to taki, który zawiera wszystkie potrzebne organizmowi makroskładniki (białka, tłuszcze, węglowodany) oraz mikroskładniki (witaminy i składniki mineralne) w ilości odpowiedniej dla danej osoby, zapewniającej jej w długoterminowym ujęciu utrzymanie dobrej kondycji ogólnej. Podczas spotkania szczegółowo omówiona została także tzw. pętla nawyków. Na przykładzie przedstawiono, że nawyki uczymy się powtarzając pewną czynność, która następnie się automatyzuje. Siłą napędową zachowania jest pragnienie uzyskania nagrody, np. obniżenie napięcia czy poprawa samopoczucia. Zmiana nawyków to proces ważniejszy niż sama dieta, ponieważ pozwala odzyskać kontrolę nad jedzeniem i dokonywać przemyślanych wyborów.
Obydwa wydarzenia były ogromnym sukcesem i pokazały, jak ważne jest promowanie zdrowego stylu życia w społeczności. Dzięki takim inicjatywom, Szpital Miejski w Olsztynie wspiera pacjentów w dążeniu do lepszego zdrowia i samopoczucia. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowych i FB i wzięcia udziału w kolejnych akcjach i wydarzeniach, które mają na celu poprawę jakości życia naszych pacjentów.
Data publikacji: 31.10.2024