- Start
- Aktualności
- 2023
- Pierwsze udane operacje ginekologiczne robotem da Vinci(aktywna)
Pierwsze udane operacje ginekologiczne robotem da Vinci
28 grudnia 2023 r. w Szpitalu Miejskim zostały przeprowadzone pierwsze operacje ginekologiczne z wykorzystaniem robota medycznego da Vinci. To ogromna szansa dla pacjentek chorujących na raka endometrium, leczenia przebiegającego na najwyższym poziomie.
Zabiegi polegały na usunięciu macicy, u pacjentek z rozpoznanym rakiem trzonu macicy. Operacja przy wykorzystaniu robota da Vinci, jest wykonywana przez chirurga, który steruje urządzeniem z poziomu specjalnej konsoli. Robot ma cztery ramiona, które są wyposażone w mikronarzędzia, które naśladują ruchy dłoni i nadgarstka operującego lekarza ginekologa. Robot da Vinci pozwala na wykonanie skomplikowanych operacji w małej przestrzeni, a równocześnie z dużą precyzją.
- Zabieg z użyciem robota da Vinci ma wiele korzyści dla pacjentek, takich jak: mniejszy uraz tkanek, mniejsza utrata krwi, mniejsze ryzyko infekcji i powikłań, krótszy czas hospitalizacji i szybsze gojenie się ran. Ponadto, robot da Vinci zapewnia lepszą widoczność pola operacyjnego, dzięki trójwymiarowemu obrazowi i 10-krotnemu powiększeniu. Taka metoda pozwala na dokładniejsze usunięcie zmian nowotworowych i oszczędzenie zdrowych tkanek - tłumaczy dr n. med. Maciej Żukowski.
Od dzisiaj w Klinice Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa leczenie raka trzonu macicy z zastosowaniem robota da Vinci staje się standardem operacyjnym, refundowanym przez NFZ.
U większości pacjentek z rakiem endometrium standardowym postępowaniem jest leczenie operacyjne, które może być przeprowadzone na drodze chirurgii klasycznej, ale także małoinwazyjnie, czyli laparoskopowo lub z użyciem robota. - Zastosowanie chirurgii robotycznej, zwłaszcza u kobiet otyłych, zmniejsza częstość występowania powikłań związanych z gojeniem się rany pooperacyjnej. Leczenie chirurgiczne z wykorzystaniem robota może być bezpieczniejszą i lepszą opcją niż chirurgia otwarta i tradycyjna laparoskopia - mówi Koordynator Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa lek. med. Krzysztof Jabłoński - specjalista z zakresu położnictwa i ginekologii i specjalista z zakresu ginekologii onkologicznej. Krzysztof Jabłoński tłumaczy, że dzięki precyzji robota i małej liczbie nacięć potrzebnych do przeprowadzenia zabiegu ryzyko związane z operacją jest minimalne. Pacjentki powinny szybciej dojść do pełni sił i zostać wypisane do domu. Nowotwór trzonu macicy częściej występuje u kobiet otyłych, u których rany pooperacyjne trudniej się goją. – Robot da Vinci dla tej grupy pacjentek będzie szczególnie ważny – dodaje dr Jabłoński.
W większości przypadków zachorowania dotyczą pań pomiędzy 55. a 64. rokiem, a ryzyko wystąpienia choroby wzrasta wraz z wiekiem i wystąpieniem menopauzy. Do jego rozwoju w znaczącym stopniu przyczyniają się zmiany hormonalne: rak endometrium powstaje wskutek działania estrogenów, ale istotne znaczenie ma również prowadzony styl życia. Pierwszym objawem są zazwyczaj nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych w wieku pomenopauzalnym, a ich wystąpienie powinno sprowokować każdą kobietę do odwiedzenia ginekologa.
- W Polsce dramatycznie zwiększa się liczba kobiet chorujących na raka endometrium. Główną przyczyną jest narastający problem nadwagi i otyłości. Zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (ESGO) w leczeniu chirurgicznym preferowane jest podejście małoinwazyjne, czyli laparoskopia lub zabieg w asyście robota chirurgicznego - podkreśla dr n. med. Maciej Żukowski - specjalista z zakresu położnictwa i ginekologii.
Dwie pierwsze pacjentki operowane w Szpitalu Miejskim w Olsztynie miały 65 i 66 lat. Operacje trwały niecałą godzinę, a obie pacjentki czują się dobrze.
Jak dotąd w województwie warmińsko-mazurskim przy użyciu robota wykonywano tylko operacje urologiczne.
Data publikacji: 28.12.2023