- Start
- Aktualności
- 2021
- Pierwsza w regionie cystektomia laparoskopowa(aktywna)
Pierwsza w regionie cystektomia laparoskopowa
29.04.2021 r. zespół Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej MSZ w Olsztynie pod kierownictwem dr n. med. Zbigniewa Purpurowicza - Koordynatora oddziału, wykonał pierwszy w Olsztynie i pierwszy w regionie zabieg laparoskopowego radykalnego usunięcia pęcherza moczowego u 54- letniego pacjenta z zaawansowanym rakiem tego narządu.
„Cystektomia, czyli usunięcie pęcherza zajętego rakiem, jest najtrudniejszą i najcięższą operacją urologiczną. Dotychczas wykonywano ją przez szerokie otwarcie powłok brzusznych. Powodowało to u pacjentów ból, długie gojenie i długą rekonwalescencję.” - mówi dr n. med. Zbigniew Purpurowicz. Operacja laparoskopowa pozwala zminimalizować te niedogodności do minimum. Operacja jest trudna technicznie i dotychczas wykonywana w nielicznych szpitalach w Polsce. „Postanowiliśmy dołączyć do tych ośrodków. Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej MSZ w Olsztynie staje się ośrodkiem, gdzie wszystkie zabiegi urologiczne: nefrektomia, prostatektomia, cystektomia są wykonywane laparoskopowo”.
Główną przyczyną zachorowań na raka pęcherza moczowego jest palenie papierosów, które sześciokrotnie zwiększa ryzyko zachorowania. Diagnozę najczęściej słyszą mężczyźni, u których zapadalność na raka pęcherza moczowego jest trzykrotnie większa niż u kobiet. Jest to choroba rozpoznawalna często u osób po 55 roku życia, ponieważ ekspozycja na szkodliwe działanie związków toksycznych w papierosach trwa długo.
„Rak pęcherza jest drugim, co do częstotliwości po raku prostaty nowotworem leczonym przez lekarzy urologów. Rocznie na świecie zapada na tą ciężką chorobę ok. 550 tys. osób, w Europie ok. 120 tys. a w Polsce 7,5 tys. z czego zmarło 4 tys.” - tłumaczy dr n. med. Zbigniew Purpurowicz.
DR
Data publikacji: 30.04.2021