- Start
- Oddziały
- Oddział Noworodków i Wcześniaków z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru(aktywna)
Oddział Noworodków i Wcześniaków z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru
Informacje ogólne
Telefony:
Gabinet lekarski:
tel. 89 532 62 03
Dyżurka pielęgniarek:
tel. 89 532 62 40
Sekretarka medyczna:
tel. 89 532 62 19
Liczba łóżek:
23 łóżka
Koordynator oddziału lek. med. Halina Zińczuk-Kozak – specjalista w zakresie pediatrii i neonatologii
Położna oddziałowa mgr poł. Izabela Kundo
Personel lekarski
- lek. Elżbieta Kantyka – I stopień specjalizacji w zakresie pediatrii, specjalista w zakresie neonatologii,
- lek. Aleksandra Kotkowicz – specjalista w zakresie pediatrii, specjalista w zakresie neonatologii,
- lek. Maria Kozak – specjalista zakresie neonatologii,
- lek. Aleksandra Oprawko – specjalista zakresie neonatologii,
- lek. Jarosław Ptak – I stopień specjalizacji w zakresie pediatrii, specjalista w zakresie neonatologii,
- lek. Ewa Piotrowska – I stopień specjalizacji w zakresie pediatrii, specjalista w zakresie neonatologii,
- lek. Joanna Szymankiewicz – Czużdaniuk – specjalista w zakresie pediatrii,
- lek. Iwona Szulc-Bugalska – specjalista w zakresie pediatrii, specjalista w zakresie kardiologii,
- lek. Katarzyna Price - specjalista w zakresie radiodiagnostyki,
- lek. Joanna Łojewska- Ciszek - w trakcie specjalizacji z neonatologii,
- lek. Łukasz Osiński - w trakcie specjalizacji z neonatologii,
- lek. Tatsiana Hancharuk
Więcej informacji
- Lekarze specjaliści sprawują całodobową opiekę nad noworodkiem w okresie jego przystosowania do życia poza łonem matki oraz noworodkiem chorym i wcześniakiem.
- Lekarze specjaliści sprawują całodobową opiekę nad noworodkiem w okresie jego przystosowania do życia poza łonem matki oraz noworodkiem chorym i wcześniakiem.
- Zatrudniamy lekarzy pediatrów – neonatologów o wysokich kwalifikacjach, kardiologów i radiologa dziecięcego oraz doświadczone położne, które wprowadzają matki w tajniki pielęgnacji i karmienia piersią.
- Oddział posiada pełne wyposażenie w sprzęt do reanimacji dziecka oraz wspomagania oddechu (respiratory, Fabian Therapy, Infant flow).
- Wyposażony jest w inkubatory, pulsoksymetry, pompy infuzyjne, lampy do fototerapii.
-
profilaktykę chorób zakaźnych – szczepienie przeciwgruźlicze oraz przeciw żółtaczce zakaźnej typu B (WZW B);
-
diagnostykę schorzeń metabolicznych – test na fenyloketonurię, niedoczynność tarczycy, mukowiscydozę i wrodzony przerost nadnerczy;
-
przesiewowe badania słuchu;
- ocenę saturacji w kierunku wrodzonych poważnych wad serca;
-
udzielamy porad laktacyjnych (konsultant laktacyjny);
-
opieka nad wcześniakiem (respiratory, Fabian Therapy, Infant flow ) oraz podawanie surfaktantu przy zespole zaburzeń oddychania;
- żywienie wcześniaka drogą dożylną;
-
leczenie noworodka z zakażeniem wrodzonym np. wrodzonym zapaleniem płuc, układu moczowego;
-
diagnostyka wad wrodzonych serca, centralnego układu nerwowego oraz narządów jamy brzusznej;
-
leczenie konfliktu serologicznego oraz innych żółtaczek patologicznych (transfuzje wymienne, fototerapie);
-
leczenie innych chorób wrodzonych (dzieci do zabiegów chirurgicznych są kierowane na Oddziały Chirurgii Dziecięcej);
Pododdział Patologii Noworodków dla wcześniaków urodzonych między 33 a 37 tyg. ciąży pacjentek podejrzanych lub zakażonych SARS - CoV - 2 z 2 inkubatorami.
Nie bez przyczyny uznajemy, że dzieci radzą sobie z adaptacją po urodzeniu jeżeli będą w brzuchu mamy co najmniej 38 tygodni.Wcześniakiem jest dziecko urodzone już w 22 tyg. i ważące 500 g jak i dziecko, które może ważyć np. 4 kg ale urodziło się przed 37 tygodniem trwania ciąży – różnorodność sytuacji zdrowotnych w tej grupie jest więc ogromna.
Dzieci urodzone wcześniej mogą mieć kłopoty związane z niedojrzałością narządów wewnętrznych – zwłaszcza płuc, mózgu, układu sercowo-naczyniowego, krwiotwórczego, trawiennego.
Leczenie najmniejszych i najdotkliwiej chorych wcześniaków wymaga nierzadko 3 – 4 miesięcznego pobytu w Oddziale Intensywnej Terapii lub Patologii Noworodka gdzie są możliwości bez których te dzieci nie miałyby szans na przeżycie. Ledwo niekiedy widoczny wśród „lasu” kroplówek, drenów i cewników mały człowiek, bezbronny i nie skarżący się nigdy pacjent wymaga wyjątkowego podejścia ze strony personelu i ze strony rodziców, których obecności i ciepła dziecko potrzebuje najbardziej. Takie dzieci muszą mieć maksymalnie komfortowe warunki pozwalające przetrwać im pierwsze najtrudniejsze tygodnie życia.
W naszym szpitalu co roku przychodzi na świat ok. 60 – 80 wcześniaków więc i tyle rodzin spotyka się z problemami związanymi z przedwczesnym urodzeniem się ich dziecka. Rodzice przeżywają wiele silnych uczuć, emocji, zwłaszcza uczucia strachu o życie i zdrowie ich dzieci, niepewności i bezradności. Personel oddziału zawsze stara się pomóc, wytłumaczyć co dzieje się z dzieckiem, dlaczego musimy podawać leki, kroplówki i stosować np. specjalistyczny sprzęt wspomagający oddychanie.
Jeżeli rodzice uporają się ze strachem, uwierzą, że może być dobrze, jeżeli się zmobilizują i będą przy dziecku – zaczną mówić do niego, dotykać je, gdy mamy będą podawać mu swoje mleko – to wtedy nasze wspólne postępowanie: lekarskie, pielęgniarskie i rodziców zacznie działać dla dobra dziecka i jego szansy na odzyskanie zdrowia.
Po wypisie do domu wcześniaki potrzebują często wspomagania dalszego rozwoju psychoruchowego, starannej kontroli i oceny prawidłowości tego rozwoju w różnych poradniach – neonatologicznej, okulistycznej, neurologicznej, endokrynologicznej, rehabilitacyjnej; trzeba również zapewnić im dodatkowe wsparcie żywieniowe. Spełnienie tych wyjątkowych wymagań wcześniaków sprawi, że dobre zdrowie i dobra jakość życia w przyszłości będzie możliwa do osiągnięcia.
Lek. med. Ewa Piotrowska – pediatra, specjalista w zakresie neonatologii
Informujemy, że 1 czerwca 2018 r. Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło usługę, która umożliwia rodzicom zarejestrowanie narodzin dziecka przez internet – bez konieczności wizyty w urzędzie. Aby z niej skorzystać rodzice potrzebują Profilu Zaufanego. Nowa usługa to szybkie i bezpieczne i w pełni bezpłatne narzędzie, ale przede wszystkim oszczędność czasu rodziców, którzy w tym ważnym momencie życia – mogą zamiast wizyty w urzędzie- spędzić go z nowym członkiem rodziny.
Więcej informacji na stronie: www.obywatel.gov.pl