- Start
- Oddziały
- Oddział Chirurgii Szczękowej(aktywna)
Oddział Chirurgii Szczękowej
Oddział Chirurgii Szczękowej zajmuje się kompleksowym leczeniem wszystkich chorób w obrębie twarzoczaszki u pacjentów dorosłych.
Informacje ogólne
Telefony:
Gabinet lekarski:
tel. 89 532 62 27
Dyżurka pielęgniarek:
tel. 89 532 62 48
Sekretarka medyczna:
tel. 89 532 63 36
Liczba łóżek:
9
Koordynator oddziału lek. dent. Rafał Tymiński – specjalista w zakresie chirurgii szczękowo – twarzowej
Pielęgniarka oddziałowa mgr piel. Ewa Franke - specjalistka pielęgniarstwa chirurgicznego
Personel lekarski
- prof. dr hab. n. med. Piotr Trojanowski - specjalista otolaryngologii
- dr hab. n. med. Krzysztof Dowgierd – specjalista w zakresie chirurgii szczękowo – twarzowej
- lek. dent. Jerzy Gawryluk – specjalista w zakresie chirurgii szczękowej
- dr n. med. Maciej Borowiec - specjalista w zakresie chirurgii szczękowo – twarzowej
- lek. dent. Karolina Rynkowska - specjalista w zakresie chirurgii szczękowo – twarzowej
- lek. Łukasz Banasiak - specjalista chirurgii plastycznej
- lek.dent. Vadim Dodatko - specjalista chirurgii stomatologicznej
W trakcie specjalizacji
- lek.dent. Katarzyna Tyburska,
- lek. dent. Michał Motyl,
- lek. dent. Paulina Wierzchosławska,
- lek. dent. Dominika Sobolewska.
Więcej informacji
- Wielospecjalistyczne kompleksowe leczenie urazów twarzoczaszki:
- złamania czaszkowo-twarzowe- ze złamaniami przedniego dołu czaszki w zespole ze specjalistą neurochirurgii,
- wieloodłamowe złamania środkowego piętra twarzy w tym złamania oczodołów z rekonstrukcją ścian kostnych przeszczepami kości własnej lub materiałami alloplastycznymi,
- złamania dolnego piętra twarzy- stabilne leczenie złamań żuchwy, endoskopowe leczenie wysokich złamań wyrostka kłykciowego,
- leczenie pourazowych powikłań wczesnych i późnych,
- rekonstrukcja pourazowa
- Chirurgiczne leczenie wad szczękowo-twarzowych z kompleksowym planowaniem zabiegu po analizie tkanek twardych i miękkich oraz chirurgii model diagnostycznych
- Nowoczesne zabiegi rekonstrukcyjne w obrębie twarzoczaszki
- dystrakcje kostne,
- przeszczepy autogenne (kość własna),
- przeszczepy alloplastyczne,
- leczenie ankylozy stawów skroniowo- żuchwowych z użyciem implantów alloplastycznych standardowych i indywidualnych metodą CAD/CAM ,
- chirurgia mikronaczyniowa.
- Onkologia szczękowo-twarzowa- leczenie nowotworów łagodnych i złośliwych twarzoczaszki z jednoczesną rekonstrukcją.
- Diagnostyka i leczenie chorób stawów skroniowo-żuchwowych – zabiegi artroskopowe i chirurgia otwarta stawu.
- Chirurgiczne leczenie chorób zatok obocznych nosa- klasyczne i endoskopowe
- Operacyjne leczenie chorób gruczołów ślinowych- nowotworów łagodnych i złośliwych, usuwanie kamieni ślinowych nowoczesną metodą sialoadenoskopii
- Chirurgia wyrostka zębodołowego łącznie z implantologią.
- Zabiegi laserowe przy użyciu lasera CO2 i diodowego w zakresie zmian skórnych i błon śluzowych
- Leczenie stanów zapalnych – swoistych i nieswoistych kości i tkanek miękkich twarzy i szyi
- Chirurgiczne leczenie torbieli pozapalnych, zębopochodnych i rozwojowych z natychmiastową rekonstrukcją ubytków poresekcyjnych.
- Prowadzenie dydaktyki przed i podyplomowej
– zespół operacyjny pod kierunkiem dr Anny Bromirskiej – Małyszko wykonał trzy pierwsze w Polsce operacje: wszczepienia obustronnie implantów stawów skroniowo- żuchwowych.
Pierwsza była Justyna – 23-letnia pacjentka, która od dzieciństwa na skutek urazu okołoporodowego miała nieruchomą żuchwę. Justyna miała problemy z podstawowymi czynnościami życiowymi takimi jak mówienie czy jedzenie. Przeszła sześć operacji, w tym dwie w Stanach Zjednoczonych ale niestety nie przyniosły one spodziewanych rezultatów.
W Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie pod kierunkiem Koordynator Chirurgii Szczękowej dr Anny Bromirskiej – Małyszko,18 października 2011 r. podjęto się pierwszej w Polsce skomplikowanej operacji obustronnego wszczepienia impalntów skroniowo – żuchwowych.
Drugą pacjentką była 19 – letnia Natalia z Łomży. Natalia w dzieciństwie chorowała na sepsę, oprócz braku stawów skroniowo – żuchwowych, miała asymetryczną twarz (przemieszczoną w bok żuchwę o 3 cm). Praktycznie nie otwierała buzi. Wielu polskich specjalistów odmówiło jej operacji rekonstrukcji twarzy, ale skomplikowanego zabiegu podjęli się lekarze pod kierunkiem dr Anny Bromirskiej Małyszko. Lekarze wprowadzili nowoczesne metody oraz najwyższej klasy urządzenia medyczne. Najpierw na podstawie tomografii komputerowej wykonano model stereolitograficzny szczęk, na podstawie którego, zaplanowana została operacja (sprawdzono jak zestawić kości, aby otrzymać prawidłowe warunki zgryzowe). Podczas zabiegu, zespół operacyjny miał do dyspozycji neuromonitor służący do identyfikacji gałązek nerwu twarzowego oraz piezoelektryczne urządzenie do cięcia kości tzw. piezosurgery – nóż, który pozwolił na selektywne cięcie tkanek twardych bez ryzyka uszkodzenia tkanek miękkich.Pierwsza była Justyna – 23-letnia pacjentka, która od dzieciństwa na skutek urazu okołoporodowego miała nieruchomą żuchwę. Justyna miała problemy z podstawowymi czynnościami życiowymi takimi jak mówienie czy jedzenie. Przeszła sześć operacji, w tym dwie w Stanach Zjednoczonych ale niestety nie przyniosły one spodziewanych rezultatów. W Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie pod kierunkiem koordynator chirurgii szczękowej dr Anny Bromirskiej – Małyszko, 18 października 2011 r. podjęto się pierwszej w Polsce skomplikowanej operacji obustronnego wszczepienia impalntów skroniowo – żuchwowych.
Kolejny był 19 letni – letni Dawid z województwa śląskiego. W dzieciństwie przeszedł sepsę – zakażenie ogólne. Pacjent cierpiał na obustronną ankyloze w obrębie stawów skroniowo – żuchowowych – unieruchomioną żuchwę, praktycznie nie ruszał buzią, nie mógł normalnie jeść- nie gryzł pokarmów, miał trudności z oddychaniem, wadę wymowy. Przeszedł już jedną operację w Polanicy Zdrój – pacjentowi przeszczepiono kości aby wyrównać symetrię twarzy. Zespół specjalistów pod kierunkiem dr Anny Bromirskiej – Małyszko miała za zadanie uwolnić ankylozę – odciąć od podstawy kości skroniowej zrośniętą żuchwę z podstawą czaszki i z podstawą kości skroniowej, a następnie obustronnie wstawić implanty czyli sztuczne stawy.
Wszystkie operacje zakończyły się ogromnym sukcesem!
Zespół operacyjny składał się z trzech oprócz dr Bromirskiej-Małyszko, specjalistów chirurgii szczękowej, dwojga anestezjologów, jednego torakochirurga, dwóch instrumentariuszek, sanitariuszki i asystenta anestezjologicznego.
Pierwszy raz w Polsce dr Anna Bromirska-Małyszko dokonała jednoczasowo przeszczepu mikrochirurgicznego i wszczepienia pacjentowi indywidualnej protezy stawu skroniowo-żuchwowego. W czasie jednego zabiegu wykorzystano kilka innowacyjnych rozwiązań.
5 grudnia 2016 r. dr Anna Bromirska – Małyszko wraz z 10 – osobowym zespołem przeprowadziła kolejną spektakularną operację. Tym razem specjaliści chirurgii szczękowej uratowali życie 21 – letniemu mężczyźnie z województwa mazowieckiego, który miał guza miejscowo – złośliwego w żuchwie.
Radosław Boratyński nie był świadomy, że nowotwór powoli niszczył jego kość. Myślał, że ma chory ząb, a okazało się, że to zaawansowany nowotwór. Jedyną szansą, by uratować zdrowie młodego chłopaka było usunięcie guza. „Chora kość była rozdęta, dziurawa, z powikłaniami stanu zapalnego. Nowotwór wykraczał poza granice kości, „wysypywał się” przez kość na zewnątrz” – tłumaczyła dr Anna Bromirska – Małyszko. „Nowotwór miejscowo-złośliwy, który zdiagnozowano u pacjenta, nie daje przerzutów i nie ma zagrożenia życia, ale gdyby mężczyzna nie podjął leczenia, doszłoby do patologicznego złamania kości”- wyjaśniła chirurg szczękowy.
Operacja polegała na usunięciu połowy kości żuchwy, a następnie rekonstrukcji ubytku przeszczepem kości z biodra na mikrozespoleniach naczyniowych z jednoczesnym wszczepieniem indywidualnej protezy stawu skroniowo – żuchwowego. Pobrany fragment kości biodrowej został wcześniej zaprojektowany komputerowo na podstawie trójwymiarowego modelu cyfrowego dzięki czemu chirurdzy precyzyjnie odtworzyli ubytek jak najbardziej zbliżony kształtem do anatomicznej struktury twarzy. W tym samym czasie wszczepili również pacjentowi indywidualną protezę stawu skroniowo – żuchwowego zaprojektowanego metodą CAD/CAM.
Zabieg był niezwykły i wykonywany po raz pierwszy w Polsce ponieważ podczas jednej operacji łączył wszystkie zastosowane do tej pory przez dr Annę Bromirską – Małyszko pionierskie techniki w obrębie chirurgii twarzoczaszki.„Innowacyjność polega na tym, że jednoczasowo wykonamy przeszczep mikrochirurgiczny i wszczepimy indywidualną protezę stawu skroniowo – żuchwowego – tłumaczyła przed operacją dr Anna Bromirska – Małyszko. Nikt do tej pory nie wykonał takiego zabiegu w Polsce! Zabieg trwał 10 godzin i zakończył się sukcesem.
Jak wyjaśnia dr Anna Bromirska-Małyszko, rekonstrukcję kości żuchwy wykonuje się zwykle z kości strzałkowej na zespoleniach, ale wówczas staw skroniowo-żuchwowy nie ma podparcia. Pacjent po takiej operacji nie może tą stroną żuchwy gryźć, górne i dolne zęby nie stykają się i to powoduje asymetrię twarzy. Lekarze z Oddziału Chirurgii Szczękowej oprócz zrekonstruowania ubytku przeszczepem kości z biodra, wszczepili protezę stawu skroniowo-żuchwowego z atestowanych materiałów. Proteza była „szyta na miarę”, indywidualnie zaprojektowana dla 21-letniego mężczyzny. Dr Bromirska – Małyszko we współpracy z polską firmą wykonała w technice 3D protezę stawu skroniowo – żuchwowego dla pacjenta.
„Wykonaliśmy protezę stawu z płytką, która unieruchamia przeszczep i jest przytwierdzona do kości żuchwy” – tłumaczy doktor. Chodziło o to, by u pacjenta zachować prawidłowy zarys twarzy oraz by żuchwa wraz ze stawem mogła pełnić swoje funkcje, np. żucia. Dlatego po pewnym czasie zrekonstruowane zostaną w formie implantów zęby.
21- letni pacjent z woj. mazowieckiego po dwóch dniach od operacji, w czasie rozmowy z dziennikarzami powiedział, że czuje się dobrze i ma nadzieję, że odzyska zdrowie i wygląd.
22 stycznia 2017 r. (w niedzielę) dr Anna Bromirska – Małyszko była gościem programu „Dzień Dobry tvn”. Opowiedziała o pierwszej w Polsce operacji polegającej na usunięciu połowy kości żuchwy, a następnie rekonstrukcji ubytku przeszczepem kości z biodra na mikrozespoleniach naczyniowych z jednoczesnym wszczepieniem indywidualnej protezy stawu skroniowo – żuchwowego. 5 grudnia 2016 r. specjaliści chirurgii szczękowej Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie pod kierunkiem dr Anny Bromirskiej – Małyszko uratowali zdrowie i życie 21 – letniemu mężczyźnie z województwa mazowieckiego, który miał guza miejscowo – złośliwego w żuchwie.
Źródło TVN: Nowatorska operacja rekonstrukcji żuchwy
11 listopada 2017 r. Koordynator Chirurgii Szczękowej Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie dr Anna Bromirska – Małyszko była gościem programu TVN 36,6°C. Widzowie mogli poznać najnowsze technologie medyczne chirurgii szczękowej wprowadzane przez panią doktor.
Źródło TVN: Chirurgia szczękowa dr Anny Bromirskiej-Małyszko