- Start
- Oddziały
- Oddział Urologii i Onkologii Urologicznej(aktywna)
Oddział Urologii i Onkologii Urologicznej
Oddział zajmuje się diagnozowaniem pacjentów z chorobami układu moczowego oraz płciowego u mężczyzn, leczeniem chirurgicznym chorób układu moczowego u kobiet i mężczyzn oraz płciowego u mężczyzn, zabiegowymi badaniami diagnostycznymi (inwazyjnymi), leczeniem chorób nowotworowych tzw. onkologia urologiczna obejmująca profilaktykę, diagnostykę, leczenie i wieloletnie kontrole.
UWAGA: Zapisy do Oddziału Urologii odbywają sie OSOBIŚCIE (na podstawie skierowania od lekarza) we wtorki i czwartki w godzinach od 12:30 do 14:00.
Odbiór wyników badań histopatologicznych odbywa się w Sekretariacie Oddziału Urologii codziennie.
Informujemy, że od 02.01.2024 r. wstrzymane jest wykonywanie zabiegów kruszenia złogów w drogach moczowych metodą SWL. Za niedogodności związane z wstrzymaniem wykonywania zabiegów przepraszamy.
Informacje ogólne
Telefony:
Gabinet lekarski:
tel. 89 532 62 75
Sekretarka medyczna:
tel. 89 532 63 63
Liczba łóżek:
28
Koordynator oddziału lek. Mirosław Łesiów – specjalista urolog, FEBU
Pielęgniarka oddziałowa mgr piel. Agnieszka Młynarczyk
Personel lekarski
- lek. Krzysztof Kodrycki - specjalista urolog
- lek. Maciej Kuskowski - specjalista urolog
- lek. Zbigniew Steckiewicz - specjalista urolog, specjalista w zakresie chirurgii ogólnej,
- lek. Marcin Kochanowicz - specjalista urolog FEBU
- lek. Łukasz Purpurowicz - specjalista urolog FEBU
W trakcie specjalizacji
- lek. Rafał Kowalczyk,
- lek. Piotr Sarbiewski,
- lek. Piotr Purpurowicz,
- lek. Rafał Steckiewicz,
- lek. Bartłomiej Domagała,
- lek. Zuzanna Nerkowska,
- lek. Rafał Łaguna.
Więcej informacji
- łóżka szybkiej diagnostyki,
- pracownia endoskopowa, w której wykonywane są procedury:
- usunięcia ciała obcego z pęcherza,
- przezskórna cystostomia, przezskórna nefrostomia,
- cystoskopia – inne,
- wprowadzenie na stałe cewnika do pęcherza,
- wymiana cewnika wprowadzonego do pęcherza,
- usunięcie zwężenia cewki moczowej – inne,
- usunięcie kamienia z cewki moczowej,
- wprowadzenie cewnika moczowodowego,
- przezodbytnicza, igłowa biopsja stercza – TRUS,
- diagnostyka ultrasonograficzna układu moczowego,
- wstrzyknięcie/infuzja innej substancji (dopęcherzowy wlew BCG).
- Oddział prowadzi dydaktykę przed i podyplomową.
UWAGA: Informujemy, że od 02.01.2024 r. wstrzymane jest wykonywanie zabiegów kruszenia złogów w drogach moczowych metodą SWL. Za niedogodności związane z wstrzymaniem wykonywania zabiegów przepraszamy.
Metoda SWL (Extracorporeal Shock Wave Lithotripsy), czyli litotrypsja pozaustrojową falą uderzeniową, jest metodą kruszenia złogów w drogach moczowych. Zabieg SWL jest jedyną bezinwazyjną metodą leczenia kamicy układu moczowego.
Każdy pacjent przystępujący do zabiegu oprócz, skierowania od lekarza urologa, powinien mieć wykonane poniższe badania (według standardów EAU):
- zdjęcie RTG lub USG jamy brzusznej (nie starsze niż 1 miesiąc);
- morfologia krwi (nie starsza niż 1 miesiąc);
- poziom kreatyniny (nie starszy niż 1 miesiąc);
- wskaźnik krzepnięcia APTT (nie starszy niż 1 miesiąc);
- ogólne badanie moczu (nie starsze niż 1 miesiąc);
- posiew moczu (antybiogram) (jak najświeższe);
- urografia (nie starsza niż 10 lat) – fakultatywnie.
Na zabieg prosimy zgłaszać się z zapasową bielizną i ręcznikiem kąpielowym! Zabieg odbywa się w środowisku wodnym.
ciąża, zaburzenia krzepliwości krwi, przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych, przeszkoda w odpływie moczu poniżej złogu, zwężenie połączenia miedniczkowo-moczowodowego, tętniak aorty.
- W dzień poprzedzający zabieg możliwe jest normalne spożywanie pokarmów i przyjmowanie płynów, z wyjątkiem napojów gazowanych.
- W dniu zabiegu wskazane jest, aby pacjent:
- był na czczo (przynajmniej 6 godzin po ostatnim posiłku);
- przyjął zażywane leki, popijając niewielką ilością wody niegazowanej (poza lekami zmniejszającymi krzepliwość krwi wymienionymi powyżej);
- zabrał ze sobą skierowanie od lekarza urologa i wyniki aktualnych badań;
- ze względu na przeciwwskazanie do samodzielnego prowadzenia samochodu (bezpośrednio po zabiegu), zgłosił się z osobą towarzyszącą.
W razie wątpliwości na temat niezbędnych badań oraz ewentualnych przeciwwskazań prosimy o kontakt pod numerem telefonu 89 53 26 401
UWAGA!: Pacjencie, przed rejestracją na zabieg SWL sprawdź, czy nie zażywasz któregokolwiek z poniższych leków:
- Leki, które należy odstawić, po konsultacji lekarskiej, na 14 dni przed planowanym terminem zabiegu: Acard, Polocard, Polopiryna, Aspiryna, Etopiryna, Bestpirin, Upsarin, Acesan, Cardiopirin, Alka-prim, Aspimag, Xarelto.
- Leki, których zażywanie uniemożliwia wykonanie zabiegu: Sintrom, Plavix, Syncumar, Acenokumarol, Warfin, Aclotin, przeciwzakrzepowe zastrzyki podskórne.
Po zabiegu kruszenia kamieni nerkowych, w celu ułatwienia wydalenia pozostałości, wskazane jest stosowanie do powyższych zasad:
- Warunkiem wydalenia fragmentów kamieni jest wydalenie jednocześnie ponad 2,5 litra moczu na dobę. Wymaga to picia odpowiednio dużej ilości płynów (wody przegotowanej, słabej herbaty, lekkiego naparu z ziół moczopędnych, wody mineralnej). Wskazane jest kontrolowanie ilości dobowej moczu poprzez jego zbiórkę. Warto też oglądać mocz lub oddawać go przez gęste sito (gazę), obserwując ilość wydalonego piasku.
- Chorzy z nadciśnieniem, niewydolnością krążenia, chorobą wieńcową powinni zachować ostrożnośćw przyjmowaniu dużej ilości płynów. Należy często kontrolować ciśnienie krwi i w razie jego wzrostu konsultować się z lekarzem.
- Po litotrypsji w miarę możliwości zwiększyć codzienną ilość ruchu. Zalecane są ćwiczenia usprawniające wydalanie fragmentów rozkruszonych kamieni. Zaleca się chodzenie po schodach, zwis z głową w dół, leżenie z biodrami uniesionymi wyżej, schylanie się i głębokie skłony, leżenie na lewym lub prawym boku (w zależności od lokalizacji złogu).
- Jeśli pacjent po zabiegu otrzymuje receptę na leki (w tym środki przeciwbólowe), trzeba je zażyć w przypadku pojawienia się bólów kolkowych (najbardziej dokuczliwe w pierwszych dniach po zabiegu). W razie nieskuteczności koniecznie należy zgłosić się do Oddziału Urologii.
- W wyznaczonym terminie należy wykonać kontrolne zdjęcie RTG (dla oceny skuteczności wydalania kruszonego kamienia) i analizę moczu.
- Pacjent ponadto powinien ściśle przestrzegać zaleceń lekarza, które usłyszy po zabiegu oraz informacji zawartych w wypisie.
Mogą pojawić się zmiany na skórze, jak po stłuczeniu (siniaki). Jeśli pojawi się krwiomocz, zwykle ustępuje on samoistnie. Podobnie w przypadku wystąpienia krwiaków okołonerkowych lub podtorebkowych (ulegają samoistnemu wchłonięciu), chociaż w skrajnych przypadkach istnieje możliwość drenażu krwiaka pod kontrolą USG. Pojawić się może ból związany z pasażem rozkruszonego kamienia oraz atak kolki nerkowej (z nudnościami i wymiotami). Jeśli temperatura wzrasta powyżej 38°C lub pojawiają się dreszcze, wskazany jest niezwłoczny kontakt z urologiem lub ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym.