- Start
- Aktualności
- 2020
- Oddział Chirurgii Szczękowej obchodzi 35-lecie(aktywna)
Oddział Chirurgii Szczękowej obchodzi 35-lecie
„Gratuluję Państwu wytrwałości, wiedzy, umiejętności i zaangażowania w pracę. Oddział Chirurgii Szczękowej poprzez osiągnięcia jest znany w całej Polsce. Jestem dumna, że taki oddział znajduje się w naszej strukturze” - mówiła podczas urodzin oddziału obchodzonych w czerwcu Dyrektor Joanna Szymankiewicz - Czużdaniuk. „Pomoc chorym traktuje nie tylko jako zawód, ale także jako pasję i największe hobby. Wyzwania których się podejmowaliśmy były delikatnie rzecz ujmując trudne, tym bardziej cieszę się i mam satysfakcję, że im podołaliśmy” - powiedziała Anna Bromirska – Małyszko. „Oddział w którym pracuje całe życie jest wyjątkowy, bo osoby, które go tworzą są bardzo zaangażowane w jego rozwój. Ten czas szybko nam minął i był wypełniony ustawicznym dokształcaniem się oraz nowymi zadaniami. Dziękuję wszystkim, którzy przez te 35 lat pracowali ze mną. To wspaniali ludzie” - mówi Wiesława Kowalewska Pielęgniarka Oddziałowa.
Oddział Chirurgii Szczękowej otwarto 2 czerwca 1985 r. a pierwszym ordynatorem został lek. stom. Sławomir Szymański. Od 1993 r. oddziałem kierował lek. stom. Leszek Dudziński, a od 1 października 2010 r. szefostwo objęła dr Anna Bromirska - Małyszko. I ten moment uważa się za przełomowy w rozwoju nie tylko historii oddziału, ale również chirurgii szczękowo – twarzowej w Polsce. „Chirurgia szczękowa to specjalizacja, w którą trzeba zainwestować dużo czasu i pieniędzy. Wymaga wszechstronnej wiedzy i ustawicznego pogłębiania swoich umiejętności. Dr Anna Bromirska – Małyszko – Koordynator Oddziału Chirurgii Szczękowej posiada doskonałe przygotowanie teoretyczne i praktyczne w prowadzeniu i operowaniu w zakresie traumatologii, onkologii i wad szczękowo – zgryzowych” - dodaje Dyrektor Szpitala.
Dr Anna Bromirska – Małyszko po raz pierwszy została nazwana ekspertką od niezwykłych operacji 8 października 2011 r., kiedy podjęła się pierwszej w Polsce skomplikowanej operacji obustronnego wszczepienia implantów skroniowo – żuchwowych. Pierwszą pacjentką była 23- letnia Justyna, która od dzieciństwa na skutek urazu okołoporodowego miała nieruchomą żuchwę.
11 i 12 grudnia 2013 r. zespoły lekarskie pod kierunkiem dr Anny Bromirskiej - Małyszko przeprowadziły dwie nowoczesne operacje rekonstrukcyjne twarzy, z przeszczepem z kości strzałkowej na mikrozespoleniach naczyniowych.
5 grudnia 2016 r. dr Anna Bromirska – Małyszko wraz z 10 – osobowym zespołem przeprowadziła kolejną spektakularną operację. Tym razem specjaliści uratowali życie 21 – letniemu mężczyźnie z województwa mazowieckiego, który miał guza miejscowo – złośliwego w żuchwie. Pierwszy raz w Polsce dr Anna Bromirska-Małyszko dokonała jednoczasowo przeszczepu mikrochirurgicznego i wszczepienia pacjentowi indywidualnej protezy stawu skroniowo-żuchwowego. W czasie jednego zabiegu wykorzystano kilka innowacyjnych rozwiązań.
To tylko „ pierwsze i przełomowe” ze spektakularnych operacji Oddziału. Specjaliści nie spoczywają na laurach. Wykonując skomplikowane operacje twarzy zespół medyczny daje szansę pacjentom na nowe, normalne życie.
W Oddziale Chirurgii Szczękowej Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie wykonuje się rocznie około 350 dużych zabiegów operacyjnych, lekarze udzielają ponad 2200 specjalistycznych porad i konsultują kilkadziesiąt przypadków z innych oddziałów z całego kraju.
Podczas urodzin Dyrekcja Szpitala wyróżniła i nagrodziła Koordynator Oddziału Annę Bromirską – Małyszko oraz Pielęgniarkę Oddziałową Wiesławę Kowalewską, a także Pielęgniarki: Ewę Franke, Adrianę Grabowską i Annę Narkiewicz – Mróz.
W związku z rocznicą 35-lecia Oddziału Chirurgii Szczękowej wszystkim pracownikom dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów zawodowych oraz wszelkiej pomyślności w życiu prywatnym.
Data publikacji: 30.06.2020