- Start
- Aktualności
- 2019
- Nowatorska operacja usunięcia węzłów chłonnych zakończona sukcesem(aktywna)
Nowatorska operacja usunięcia węzłów chłonnych zakończona sukcesem
W poniedziałek 8 kwietnia 2019 r. w Szpitalu Miejskim w Olsztynie odbyła się nowatorska operacja usunięcia węzłów chłonnych u 46-letniej pacjentki chorej na nowotwór macicy. Zabieg został wykonany najwyższej klasy sprzętem laparoskopowym pozwalającym na wykrycie w specjalnym świetle węzłów chłonnych zabarwionych zielonym barwnikiem. Jest to tzw. wykrywanie węzłów wartowniczych, które powinny być pobierane i badane w pierwszej kolejności, aby wykryć raka. „Pomaga to uwidocznić najbardziej podejrzane o przerzut raka węzły chłonne. Węzły, które są zielone, trzeba usunąć w pierwszej kolejności i później zdiagnozować pod mikroskopem”- tłumaczy prof. Marcin Jóźwik, Koordynator Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa Miejskiego Szpitala Zespolonego. „Ma to ogromne znaczenie dla pacjentki. Bo gdy węzły „nie są zajęte przerzutami nowotworu”, chemioterapia nie jest potrzebna. Gdy jednak jest odwrotnie, chemioterapia uratuje pacjentce życie. Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć dokładnie ten węzeł, który jest chory i go nie pominąć. Usuwamy więc dokładnie to, co jest konieczne i możliwe. Ta metoda jest dobra nie tylko ze względu na doskonałą diagnostykę, ale również nie okalecza pacjentek, które nie wymagają bardzo rozległych zabiegów” - mówi prof. Marcin Jóźwik.
Wykrywanie węzłów chłonnych zabarwionych zielenią indocyjaninową, bo tak nazywa się barwnik, umożliwiają tylko specjalistyczne laparoskopy, jedne z najlepszych na świecie. Klinika Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa MSZ w Olsztynie jest jednym z pierwszych ośrodków w Polsce, do której sprowadzono sprzęt laparoskopowy na potrzeby tej operacji. „Cieszę się, że udało się sprowadzić takie urządzenie, a tym samym wprowadzić kolejną nowatorską metodę operacji” - podkreśla prof. Marcin Jóźwik. „Ten sprzęt umożliwia wybarwianie węzłów i uwidocznianie ich przy pomocy światła laserowego i ultrafioletowego. To technologia absolutnie światowa, na miarę XXI wieku. W tej chwili nic lepszego nie można zaproponować. Cieszę się, że możemy go wykorzystywać w stu procentach. To przełomowy sposób walki z nowotworem. Medycyna zrobiła wielki krok do przodu. Kiedyś wycinano chory narząd, później zorientowano się, że nowotwór atakuje również węzły chłonne, więc samo usunięcie narządu nie rozwiązywało sprawy. Wycinano też węzły chłonne, już laparoskopowo, ale nie zawsze wszystkie. Wybarwianie ich pozwala zwiększyć szansę na usunięcie wszystkich komórek nowotworowych.” - tłumaczy profesor. Kolejną operację w Klinice Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa MSZ w Olsztynie przejdzie 26-letnia pacjentka. „W rutynowym postępowaniu prawdopodobnie usunięto by jej narządy rodne. Dzięki tej metodzie nie odbieramy jej szans na macierzyństwo. U niej również wykorzystamy barwnik i ocenimy, czy wymagana jest chemioterapia i dalsze leczenie” - mówi prof. Marcin Jóźwik.
Zespół kierowany przez prof. Marcina Jóźwika specjalizuje się w leczeniu nowotworów kobiet minimalnie inwazyjnym sposobem laparoskopowym i jako jedyny w regionie wykonuje operacje usunięcia zmienionej nowotworowo macicy bez otwierania brzucha.
Data publikacji: 09.04.2019