- Start
- Aktualności
- 2023
- Nowa era chirurgii w Szpitalu Miejskim w Olsztynie(aktywna)
Nowa era chirurgii w Szpitalu Miejskim w Olsztynie
20 grudnia 2023 r. podczas konferencji prasowej Dyrektor Rafał Laszczak poinformował o ogromnym sukcesie placówki. W połowie grudnia w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie przeprowadzono dwie udane operacje usunięcia raka prostaty z wykorzystaniem robota da Vinci. - Rozpoczęła się nowa era chirurgii w Szpitalu Miejskim w Olsztynie - mówi Dyrektor Rafał Laszczak. W styczniu w Szpitalu powstanie Olsztyńskie Centrum Chirurgii Robotycznej, które wykonywać będzie zabiegi usunięcia raka prostaty oraz raka endometrium z wykorzystaniem robota da Vinci (w ramach kontraktu z NFZ). - Przygotowując się do wdrożenia programu chirurgii robotycznej analizowaliśmy dwa modele - mówi Dyrektor Rafał Laszczak. - Jeden z nich to samodzielny, związany z zakupem własnego robota oraz partnerski, bazujący na sprzęcie, kadrze i doświadczeniach w zakresie chirurgii robotycznej partnera projektu.
Po przeanalizowaniu tych możliwości zdecydowano się na ten drugi model. Szpital zleca część realizowanych zabiegów partnerowi. I to po stronie partnera pozostają koszty związane ze sprzętem, serwisem, wynagrodzeniem personelu wykonującego zabiegi, w tym lekarzy operatorów. - Cieszę się z tej oddolnej inicjatywy lekarzy - mówi Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - To pokazuje zaangażowanie zespołu naszego szpitala. Wybrana przez kierownictwo placówki ścieżka jest racjonalna. Nie musimy już teraz mieć naszego urządzenia, a jednocześnie możemy oferować najnowocześniejsze zabiegi oraz podnosić umiejętności personelu.
W ramach projektu partnerskiego zostaną również zorganizowane szkolenia kadry szpitala (instrumentariuszek, zespołu anestezjologicznego oraz lekarzy urologów i ginekologów).
- Szpital przyspiesza możliwość osiągnięcia zdolności do wykonywania procedur zabiegowych z wykorzystaniem robota da Vinci na odpowiednim poziomie jakości o ok. 2-3 lata. Jest to najlepszy model by nadrobić dystans do największych ośrodków publicznych, które wystartowały z programami robotycznymi w 2020 r., ale także szansa by niedługim czasie zając pozycję lidera w naszym regionie - tłumaczy Z-ca Dyrektora ds. lecznictwa dr n. med. Piotr Cygański.
Lekarze specjaliści mówią jednym głosem - chirurgia robotyczna to przyszłość medycyny i duże korzyści dla pacjentów. Pierwszymi pacjentami operowanymi przy użyciu Robota byli mężczyźni w wieku 64 i 68 lat. Już trzy dni po zabiegu byli w domu. Natomiast kolejne operacje z wykorzystaniem Robota Chirurgicznego - tj. usunięcie raka endometrium (leczenie chirurgiczne nowotworu złośliwego macicy (histerektomia) odbędą się 28 i 29 grudnia. Zaplanowane są w tym czasie cztery operacje.
- Robot otwiera ogromne możliwości - mówi Koordynator Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej dr n. med. Zbigniew Purpurowicz. - Jest najbardziej zaawansowanym, najdoskonalszym narzędziem, zmniejsza ryzyko popełnienia błędu, poprawia precyzję chirurga, pacjent natomiast szybko wraca do zdrowia.
-Olsztyńskie Centrum Chirurgii Robotycznej będzie 38 ośrodkiem wykorzystującym robota da Vinci - mówi Joanna Szyman, Prezes NEO Hospital. W ostatnich latach liczba zabiegów chirurgicznych w Polsce wykonanych w asyście robotów chirurgicznych dynamicznie rośnie. Sprowadzony do szpitala robot chirurgiczny da Vinci to technologia rozwijana od ponad 20 lat.
Dr Krzysztof Jabłoński dodaje, że operacje ginekologiczne z wykorzystanie robota będą przeprowadzane jako pierwsze w naszym województwie. - W Polsce dramatycznie zwiększa się liczba kobiet chorujących na raka endometrium. Główną przyczyną jest narastający problem nadwagi i otyłości. Zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (ESGO) w leczeniu chirurgicznym preferowane jest podejście małoinwazyjne, czyli laparoskopia lub zabieg w asyście robota chirurgicznego. Jesteśmy dumni, że w Miejskim Szpitalu Zespolonym pacjentki zyskają dostęp do nowoczesnych małoinwazyjnych zabiegów - mówi Koordynator Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa dr Krzysztof Jabłoński.
Materiały prasowe:
Serwis Urzędu Miasta https://olsztyn.eu/o-olsztynie/aktualnosci/article/od-robotyki-nie-ma-odwrotu-15865.html
Galeria zdjęć UM https://galeria.olsztyn.eu/robot-da-vinci-w-szpitalu-miejskim-w-olsztynie-2023
Telewizja Olsztyn https://olsztyn.eu/o-olsztynie/aktualnosci/article/od-robotyki-nie-ma-odwrotu-15865.html
TVP 3 Olsztyn https://www.facebook.com/TVP3Olsztyn/videos/robot-w-szpitalu-miejskim/1787424591738737/?locale=pl_PL
Gazeta Olsztyńska https://gazetaolsztynska.pl/1001822,Miejski-Szpital-Zespolony-w-Olsztynie-rozpoczal-operacje-robotem-da-Vinci.html
Olsztyn24.com https://www.olsztyn24.com/news/41313-robot-da-vinci-juz-pracuje-dla-pacjentow-szpitala-miejskiego-w-olsztynie.html
Polityka Zdrowotna.com https://politykazdrowotna.com/artykul/operacacje-robotyczne/1208149
Portal Razem z Tobą https://razemztoba.pl/olsztyn-miejski-szpital-zespolony-od-robotyki-nie-ma-odwrotu/
Data publikacji: 20.12.2023