- Start
- Aktualności
- 2019
- Mikołajki grupy wsparcia CHLO(aktywna)
Mikołajki grupy wsparcia CHLO
5 grudnia 2019 r. w Szpitalu odbyło się kolejne spotkanie Grupy Wsparcia Bariatrycznego. To inicjatywa zapoczątkowana przez lekarzy Kliniki Chirurgii Ogólnej Małoinwazyjnej i Wieku Podeszłego wraz z rozpoczęciem działalności ośrodka chirurgicznego leczenia otyłości patologicznej w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie. Pierwsze spotkania odbyły się już w 2014 roku, kiedy rozpoczęliśmy wykonywanie procedur bariatrycznych. Początkowa niska frekwencja nie zraziła naszych chirurgów, z czasem spotkania rozrosły się i obecnie sala J. Janowicza w Szpitalu z trudem mieści przeszło 100 osób.
Otyłość patologiczna została uznana za epidemię XXI wieku, a chirurgiczne leczenie otyłości jest obecnie jedyną skuteczną metodą walki z tym schorzeniem. Stąd istnieje ogromna potrzeba przekazania wiedzy na temat możliwości leczenia dla coraz szerszego grona odbiorców. Spotkania takie przeznaczone są głównie dla osób przed zabiegiem bariatrycznym, dla pacjentów w trakcie kwalifikacji, zastanawiających się nad podjęciem leczenia inwazyjnego. Uczestniczą w nich również pacjenci po przebytej już operacji. Kiedy zawodzą metody zachowawczej redukcji masy ciała, konieczna jest interwencja chirurgiczna. Zabiegi są bardzo trudne i wiążą się z dużym ryzykiem około operacyjnym i wymagają odpowiedniego przygotowania pacjenta. Te wszystkie wątpliwości i problemy wyjaśniamy na spotkaniach Grupy Wsparcia.
Amerykańskie badania naukowe wykazały, że pacjenci uczestniczący regularnie w spotkaniach grup wsparcia w okresie przed operacyjnym osiągają znacznie lepsze efekty po przebytym zabiegu, niż pacjenci bez takiego wsparcia. Dlatego tak dużą wagę przykładamy do organizacji spotkań i zachęcamy naszych pacjentów do aktywnego udziału. Gościmy pacjentów z całej Polski. Obecnie w Klinice Chirurgii Ogólnej Małoinwazyjnej i Wieku Podeszłego wykonujemy ponad 500 zabiegów bariatrycznych rocznie, w tym zabiegi rewizyjne (powtórne zabiegi wykonywane w przypadku nawrotu otyłości). Rok 2019 zamykamy liczbą 530 zabiegów, co jest najwyższym wynikiem w Polsce, a plany na przyszły rok są znacznie większe. Pracujemy nad wprowadzeniem zorganizowanego programu kompleksowej opieki nad pacjentem otyłym, który znacząco zwiększy dostępność do chirurgii bariatrycznej i pozwoli na pomoc dla większej liczby pacjentów. Wobec powyższego organizacja Grupy Wsparcia Bariatrycznego stała się dla naszej Kliniki niezwykle ważna. Tematyka spotkań jest różnorodna, swoje prezentacje mają chirurdzy metaboliczni z naszej Kliniki, zapraszamy profesjonalistów z zewnątrz: psychologa, diabetologa, psychodietetyka czy ginekologa zajmującego się pacjentkami po zabiegach bariatrycznych. Oprócz możliwości uzyskania profesjonalnej wiedzy z zakresu chirurgii bariatrycznej, spotkania takie są dla pacjentów źródłem wymiany praktycznych informacji, a także początkiem wielu nowych znajomości, które potem przenoszą się na stopę prywatną.
Od pewnego czasu spotkania mają wsparcie Ogólnopolskiej Organizacji: „Stowarzyszenie Pacjentów Bariatrycznych CHLO” pod kierownictwem Katarzyny Wildy. Regularnie gościmy psychodietetyka Agnieszkę Węgiel. Spotkania odbywają się regularnie, co drugi miesiąc, we czwartki o godz 18.00 w sali im. J Janowicza Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie. Szczegółowych informacji prosimy szukać na naszym profilu i w mediach społecznościowych oraz przede wszystkim u naszych lekarzy bariatrów Kliniki Chirurgii Ogólnej, Małoinwazyjnej i Wieku Podeszłego.
dr n. med. Paweł Lech
Z-ca Koordynatora Kliniki
Chirurgii Ogólnej, Małoinwazyjnej i Wieku Podeszłego
MSZ w Olsztynie
Data publikacji: 06.12.2019