- Start
- Aktualności
- 2019
- Mamy tytuł "Szpital Przyjazny Dziecku"(aktywna)
Mamy tytuł "Szpital Przyjazny Dziecku"
„Pierwszy raz tytuł Szpital Przyjazny Dziecku otrzymaliśmy w 1995 r. Byliśmy jednym z pierwszych szpitali w Polsce odznaczonych tym tytułem. Od tego czasu stale utrzymujemy, podwyższamy i uaktualniamy standardy w opiece perinatalnej” - mówi Dyrektor Joanna Szymsnkiewicz - Czużadniuk. „Personel oddziałów noworodkowego i położniczego składa się z kobiet, które w większości same rodziły i po porodzie miały różne problemy laktacyjne. Chcieliśmy więc w naszym postępowaniu wykazywać się profesjonalizmem, ale też i empatią w kontaktach z kobietami ciężarnymi, rodzącymi i po porodzie” - tłumaczy lek. med. Halina Zińczuk-Kozak – Koordynator Oddziału Noworodków i Wcześniaków. „To, że trzeci raz poddaliśmy się ocenie aby otrzymać tytuł „Szpital Przyjazny Dziecku” powoduje, że musimy jako zespół ciągle doskonalić swoje kwalifikacje, aby spełniać wysokie wymagania” - dodaje lek. med. Halina Zińczuk-Kozak.
Inicjatywa szpitala przyjaznego dziecku powstała, aby przywrócić prawidłowy sposób karmienia dzieci na całym świecie. Powołały ją Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). Szpitale, które są odznaczone tym tytułem, przestrzegają przyjętych zasad udanego karmienia piersią, czyli tzw. 10 kroków. „W naszym szpitalu opracowaliśmy nowe zasady sprzyjające karmieniu piersią. Poprzednie trzeba było nieco zmodyfikować i dostosować do uaktualnionych ,,10 kroków do udanego karmienia piersią” - tłumaczy położna Iwona Kwiatkowska – Certyfikowany Doradca Laktacyjny. „Opracowaliśmy poradnik karmienia piersią, oraz materiały edukacyjne promujące karmienie piersią, które otrzymuje każda rodząca u nas mama. Podjęliśmy także współpracę z Bankiem Mleka Kobiecego” - dodaje położna Iwona Kwiatkowska.
W placówce przeprowadzono szereg szkoleń z zakresu prawidłowego postępowania w laktacji oraz wdrożono program indywidualnej oceny z umiejętności rozwiązywania problemów laktacyjnych. W oddziałach przeprowadzono również dodatkowy monitoring zgodny z wymaganiami KUKP. Dostosowano dokumentację elektroniczną do potrzeb samooceny. W szpitalu możliwe są konsultacje doradcy laktacyjnego przed porodem, a także codziennie w trakcie pobytu na oddziale Rooming-in, który umożliwia matce przebywanie razem z dzieckiem w jednym pokoju od urodzenia i przez całą dobę. Pacjentki doceniają ten fakt, co udowodniono w rankingu fundacji „Rodzic po ludzku”, gdzie panie pozytywnie oceniły wsparcie przy karmieniu piersią aż w 97%. Co roku położna laktacyjna udziela rad i dzieli się wiedzą z młodymi mamami podczas organizowanych przez Warmińsko – Mazurski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia Tygodnia Karmienia Piersią.
Po wielu miesiącach przygotowań, 15-16 listopada 2019 r. Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie gościł komisję z ramienia Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią. „Mimo rzetelnych przygotowań, towarzyszył nam stres, ale dzięki profesjonalnie przeprowadzonej reocenie, w życzliwej atmosferze udało nam się opanować emocje i efektywnie było można wykazać się wiedzą i umiejętnościami. Uzyskana przez nas wysoka ocena jest dla nas największa nagrodą i mobilizuje nas do dalszych wysiłków i zaangażowania w promowanie i wspieranie karmienia naturalnego” - podsumowuje położna, Certyfikowany Doradca Laktacyjny Iwona Kwiatkowska. „Ponownie Miejski Szpital Zespolony potwierdził wysoki standard realizowanych świadczeń zdrowotnych, tym razem w zakresie opieki nad najmłodszymi pacjentami. Każdy zewnętrzny audyt, przeprowadzony przez niezależny zespół specjalistów, zakończony uzyskaniem rekomendacji o przyznanie certyfikatu to sukces wszystkich pracowników zaangażowanych w podnoszenie jakość opieki opieki medycznej” - mówi Lucyna Kiełbasa - Z-ca Dyrektora ds. Pielęgniarstwa.
Data publikacji: 18.11.2019