- Start
- Aktualności
- 2019
- Laur „Najlepszym z Najlepszych” dla torakochirurgów!(aktywna)
Laur „Najlepszym z Najlepszych” dla torakochirurgów!
21 marca 2019 r. w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie podczas XVI gali Laur „Najlepszym z Najlepszych“ marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin wyróżnił osoby, instytucje, organizacje i przedsiębiorstwa z regionu, które w 2018 roku osiągnęły sukces, rozsławiając Warmię i Mazury w Polsce i na świecie. W tym roku Laur w kategorii Zdrowie otrzymali lek. med. Grzegorz Kulesza i lek. med. Rafał Szynkarczuk za wszczepienie indywidualnego implantu po resekcji guza mostka.
Lekarze z Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie pod koniec października ubiegłego roku zastosowali najnowocześniejszą metodę leczenia u 60 - letniego pacjenta z guzem mostka. Mężczyzna zgłosił się do poradni chirurgii klatki piersiowej z powodu dolegliwości bólowych w okolicy deformacji mostka pojawiających się przy ruchach rękoma. „Pacjent - jak okazało się w badaniu pooperacyjnym, miał chrzęstniaka czyli miejscowo - złośliwy nowotwór z tkanki chrzęstnej, niedający przerzutów odległych - tłumaczy lek. med. Grzegorz Kulesza, torakochirurg, szef Bloku Operacyjnego Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie. „Wskazaniem do szybkiej interwencji chirurgicznej była możliwość wrastania guza w otaczające go tkanki” – dodaje lekarz specjalista. Innowacyjność operacji zaczęła się już na etapie planowania. Lek. med. Grzegorz Kulesza oraz lek. med. Rafał Szynkarczuk podjęli współpracę z firmą, spod białostockiej miejscowości Lewickie, aby zaplanować i wyprodukować indywidualny implant mający zastąpić konieczny do resekcji fragment mostka i żeber. Na podstawie dokładnej tomografii komputerowej wykonano wirtualny model 3D, który pozwolił precyzyjnie zaplanować zakres operacji i określić wymiary protezy. „Dzięki użytej technice i wydrukowanemu w 3D modelowi mogliśmy starannie zaplanować operację. Dodatkowo po wycięciu guza mostka zastosowaliśmy implant z tytanu, który był wyprodukowany z dokładnością co do milimetra” - opowiada lek. med. Grzegorz Kulesza. To była pierwsza tego typu operacja w województwie warmińsko-mazurskim. „Wcześniej przeprowadzaliśmy podobne, ale mieliśmy implanty, które trzeba było przycinać w trakcie operacji, zdarzały się powikłania pooperacyjne. Tutaj zastosowaliśmy implant, który dzięki precyzji wykonania reprezentuje światowy poziom. W tej chwili nie ma nic lepszego.” - mówi doktor Grzegorz Kulesza. Wykorzystany w operacji implant ma specjalną, ażurową konstrukcję, dzięki czemu jest lekki i nie powoduje dyskomfortu u pacjenta. Pacjent po operacji czuł się o wiele lepiej w porównaniu do okresu przed zabiegiem. Ból ustał, minęło też niebezpieczeństwo naciekania guza na okoliczne tkanki.
„Na Warmii, Mazurach i Powiślu mieszka 1,5 mln niezwykłych ludzi – mówił Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. „Wśród nich są perły, które lśnią i sławią nasz region. Co roku wiosną spotykamy się, aby przedstawić wyjątkowe osoby, instytucje, organizacje i przedsiębiorstwa, dla których miniony rok okazał się wyjątkowo pomyślny. To doskonała okazja, by podziękować Państwu za inicjatywę, aktywność i zaangażowanie.” podczas wręczania nagród mówił marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. W tym roku Laury przyznano w dziesięciu kategoriach, wyróżniając 27 osób i instytucji.
Data publikacji: 22.03.2019