- Start
- Aktualności
- 2024
- Inauguracja Projektu #MłodziŚwiadomi: profilaktyka chorób przenoszonych drogą płciową(aktywna)
Inauguracja Projektu #MłodziŚwiadomi: profilaktyka chorób przenoszonych drogą płciową
7 listopada 2024 r. zainaugurowano pierwszy w Polsce projekt #MłodziŚwiadomi konferencją pt.: „Choroby przenoszone drogą płciową - wiedza, edukacja, profilaktyka”. To wyjątkowe wydarzenie przyciągnęło uwagę dyrektorów szkół ponadpodstawowych, nauczycieli, psychologów, pedagogów, lekarzy, pielęgniarek, przedstawicieli Państwowej Inspekcji Sanitarnej, jak i samej młodzieży z Warmii i Mazur, a także mediów co podkreśla jej znaczenie i wpływ na lokalną społeczność.
Wykład inauguracyjny poprowadził dr Paweł Grzesiowski, główny inspektor sanitarny, który mówił o profilaktyce zakażeń HPV. Podkreślił istotę regularnych badań cytologicznych, szczepień ochronnych dziewczynek i chłopców oraz stosowania prezerwatyw.
W konferencji udział wzięli znakomici prelegenci z Kliniki Dermatologii Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie:
Prof. dr hab. n. med. Agnieszka Owczarczyk-Saczonek, Koordynator Kliniki Dermatologii, razem z dr hab. Tomaszem Waśniewskim, prof. UWM (WSS w Olsztynie), wygłosili wykład pt. "Od zakażenia do konsekwencji. Jak choroby przenoszone drogą płciową wpływają na nasze zdrowie". Prezentacja ta ukazała szerokie spektrum konsekwencji zdrowotnych, jakie mogą wynikać z zakażeń przenoszonych drogą płciową, podkreślając potrzebę wczesnej diagnostyki i leczenia.
Dr n. med. Agnieszka Markiewicz oraz lek. Paulina Klimek-Trojan omówiły temat "Niepokojące symptomy. Kiedy warto udać się do lekarza?". Przedstawiono kluczowe objawy, na które warto zwrócić uwagę, aby w odpowiednim momencie zgłosić się do specjalisty.
Dr n. med. Natalia Zdanowska wytłumaczyła, gdzie szukać pomocy przy podejrzeniu zakażenia chorobą przenoszoną drogą płciową. Jej wykład dostarczył uczestnikom niezbędnych informacji o dostępnych źródłach wsparcia i poradach medycznych.
#MłodziŚwiadomi to projekt profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową skierowany do młodzieży z Warmii i Mazur. Jego celem jest podnoszenie świadomości o sposobach zapobiegania zakażeniom, drogach przenoszenia, metodach diagnostyki i leczenia oraz skutkach braku podjęcia terapii. Wzrost liczby zakażeń w Polsce sprawia, że edukacja w tym zakresie jest niezwykle ważna.
Projekt będzie realizowany w szkołach ponadpodstawowych, które zgłoszą chęć uczestnictwa, oferując młodzieży nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także praktyczne porady dotyczące zdrowia i profilaktyki.
Pomysłodawcą projektu jest warmińsko-mazurski państwowy wojewódzki inspektor lek. wet. Janusz Dzisko oraz prof. Agnieszka Owczarczyk – Saczonek.
Projekt jest realizowany wspólnie przez:
- Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną,
- Kuratorium Oświaty,
- Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy,
- Wydział Lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego,
- Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie
- Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Higieny i Zdrowia Publicznego.
Partnerami projektu są:
- Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska w Olsztynie,
- Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych Regionu Warmii i Mazur z siedzibą w Olsztynie.
Patroni honorowi:
- Paweł Grzesiowski, główny inspektor sanitarny,
- Radosław Król, wojewoda warmińsko-mazurski,
- Marcin Kuchciński, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego,
- dr hab. Jerzy A. Przyborowski, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Patroni medialni:
- TVP3 Olsztyn
- Radio Olsztyn SA
Zadanie współfinansowane ze środków samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.
Konferencja inaugurująca projekt #MłodziŚwiadomi była dużym sukcesem, gromadząc licznych uczestników oraz ekspertów z dziedziny medycyny. Dzięki takim inicjatywom możemy skuteczniej edukować młodzież i społeczność lokalną, przyczyniając się do poprawy zdrowia publicznego.
Relacja TVP3 Olsztyn: Edukacja seksualna. Akcja "Młodzi, Świadomi"
Relacja Radio Olsztyn: Więcej chorób przenoszonych drogą płciową. Rusza pionierski program edukacyjny
Data publikacji: 08.11.2024