- Start
- Aktualności
- 2024
- Ekspertka od niezwykłych operacji przechodzi na emeryturę(aktywna)
Ekspertka od niezwykłych operacji przechodzi na emeryturę
8 maja 2024 r. odbyła się uroczystość, podczas której Dyrekcja oraz współpracownicy podziękowali za wieloletnią służbę medycynie i pacjentom specjalistce chirurgii szczękowej Pani Doktor Annie Bromirskiej – Małyszko. Jej spektakularne operacje i niezachwiana determinacja w dążeniu do doskonałości zawodowej stały się natchnieniem dla wielu i przyczyniły się do tego, że o naszym szpitalu mówiła cała Polska. Jej wkład w rozwój chirurgii szczękowej jest niepodważalny. Dzięki swojej pasji i determinacji przez ponad 41 lat kariery zawodowej i udowodniła, że “Nasza pasja jest naszą siłą”, jak powiedział Billie Joe Armstrong. To właśnie ta pasja była motorem napędowym niezwykłej kariery doktor Anny Bromirskiej – Małyszko i inspiracją dla wszystkich, którzy mieli zaszczyt z nią pracować.
- Zawsze indywidualnie podchodziłam do pacjentów i szukałam rozwiązań – powiedziała dr Anna Bromirska- Małyszko. To jest sposób na rozwój i tworzenie nowych technik operacyjnych. Torowałam sama drogę, która była trudna.
- W imieniu pacjentów, których życie Pani nieodwracalnie zmieniła na lepsze, koleżanek i kolegów, którzy mieli zaszczyt pracować u Pani boku, oraz całej społeczności szpitalnej, której służyła Pani swoją wiedzą i doświadczeniem, składamy najgłębsze wyrazy wdzięczności – powiedział podczas uroczystości Dyrektor Szpitala Rafał Laszczak.
Przypomnijmy: Zespół operacyjny pod kierunkiem dr Anny Bromirskiej – Małyszko wykonał trzy pierwsze w Polsce operacje: wszczepienia obustronnie implantów stawów skroniowo- żuchwowych.
Pierwsza była Justyna – 23-letnia pacjentka, która od dzieciństwa na skutek urazu okołoporodowego miała nieruchomą żuchwę. Justyna miała problemy z podstawowymi czynnościami życiowymi takimi jak mówienie czy jedzenie. Przeszła sześć operacji, w tym dwie w Stanach Zjednoczonych, ale niestety nie przyniosły one spodziewanych rezultatów. W Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie pod kierunkiem Koordynator Chirurgii Szczękowej dr Anny Bromirskiej – Małyszko, 18 października 2011 r. podjęto się pierwszej w Polsce skomplikowanej operacji obustronnego wszczepienia implantów skroniowo – żuchwowych.
Drugą pacjentką była 19 – letnia Natalia z Łomży. Natalia w dzieciństwie chorowała na sepsę, oprócz braku stawów skroniowo - żuchwowych, miała asymetryczną twarz (przemieszczoną w bok żuchwę o 3 cm). Praktycznie nie otwierała buzi. Wielu polskich specjalistów odmówiło jej operacji rekonstrukcji twarzy, ale skomplikowanego zabiegu podjęli się lekarze pod kierunkiem dr Anny Bromirskiej Małyszko. Lekarze wprowadzili nowoczesne metody oraz najwyższej klasy urządzenia medyczne. Najpierw na podstawie tomografii komputerowej wykonano model stereolitograficzny szczęk, na podstawie którego, zaplanowana została operacja (sprawdzono jak zestawić kości, aby otrzymać prawidłowe warunki zgryzowe). Podczas zabiegu, zespół operacyjny miał do dyspozycji neuromonitor służący do identyfikacji gałązek nerwu twarzowego oraz piezoelektryczne urządzenie do cięcia kości tzw. piezosurgery – nóż, który pozwolił na selektywne cięcie tkanek twardych bez ryzyka uszkodzenia tkanek miękkich.
Kolejny był 19 letni – letni Dawid z województwa śląskiego. W dzieciństwie przeszedł sepsę – zakażenie ogólne. Pacjent cierpiał na obustronną ankyloze w obrębie stawów skroniowo – żuchowowych – unieruchomioną żuchwę, praktycznie nie ruszał buzią, nie mógł normalnie jeść- nie gryzł pokarmów, miał trudności z oddychaniem, wadę wymowy. Przeszedł już jedną operację w Polanicy Zdrój - pacjentowi przeszczepiono kości aby wyrównać symetrię twarzy. Zespół specjalistów pod kierunkiem dr Anny Bromirskiej – Małyszko miał za zadanie uwolnić ankylozę – odciąć od podstawy kości skroniowej zrośniętą żuchwę z podstawą czaszki i z podstawą kości skroniowej, a następnie obustronnie wstawić implanty czyli sztuczne stawy.
Wszystkie operacje zakończyły się ogromnym sukcesem!
Zespół operacyjny składał się z trzech oprócz dr Anny Bromirskiej-Małyszko, specjalistów chirurgii szczękowej, dwojga anestezjologów, jednego torakochirurga, dwóch instrumentariuszek, sanitariuszki i asystenta anestezjologicznego.
Pani doktor nie spoczęła jednak na laurach. W kolejnych latach przeprowadzała nowoczesne operacje rekonstrukcyjne twarzy, z przeszczepem z kości strzałkowej na mikrozespoleniach naczyniowych. W Oddziale Chirurgii Szczękowej Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie wykonywano wówczas rocznie około 1600 zabiegów, lekarze udzielali ponad 2000 specjalistycznych porad i konsultowali blisko 1000 przypadków z innych oddziałów z całego kraju!
Data publikacji: 09.05.2024