- Start
- Aktualności
- 2019
- Doceniany Kardiolog(aktywna)
Doceniany Kardiolog
„Ranking najbardziej wpływowych kardiologów w Polsce” opracował Dział Naukowy Wydawnictwa Termedia i "Menedżera Zdrowia" w połowie 2019 r. Składa się on z trzech zestawień: pod względem cytowań, indeksu Hirscha i Top Papers. Opracowanie powstało na podstawie danych z Web of Science Core Collection, czyli bazy tworzonej przez Clarivate, która indeksuje kilkanaście tysięcy czasopism, monografii oraz materiałów konferencyjnych. 12 miejsce w rankingu zajął Kierownik Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie – profesor Andrzej Rynkiewicz. „Jestem byłym sportowcem dlatego lubię rywalizować i jest to według mnie motywujące. Oczywiście wolałbym być wyżej w rankingu, ale doceniam fakt, że środowisko pamięta i docenia to, co robimy. Będę się starał z pomocą całego zespołu szpitala w kolejnym rankingu dotrzeć jeszcze wyżej”- komentuje laureat.
Profesor Andrzej Rynkiewicz ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Gdańsku w 1977 r. Jest specjalistą w zakresie chorób wewnętrznych, kardiologii i hipertensjologii. Habilitował się w roku 1993, a w 1998 r. otrzymał tytuł naukowy profesora. W Akademii Medycznej w Gdańsku pełnił funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Kardiologii AMG (1999-2005), a następnie jego dyrektora (2005-2006) oraz prodziekana Wydziału Lekarskiego (1996-1999) i prorektora ds. dydaktyki (1999-2002). W latach 2001-2005 był członkiem Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia. Od października 2013 r. do dziś pełni funkcje kierownika Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie. W latach 2016-2019 był Dziekanem Wydziału Lekarskiego, Collegium Medicum, UWM.
Profesor Rynkiewicz był promotorem 27 zakończonych przewodów doktorskich (w MSZ zakończone dr n. med. Janusz Sadowski i dr n. med. Piotr Cygański, 4 otwarte przewody) oraz opiekunem 4 zakończonych rozpraw habilitacyjnych. Opublikował ponad 700 publikacji oryginalnych, łączny IF ponad 250.
Problematyka badawcza profesora Rynkiewicz jest następująca: układ krążenia w cukrzycy, wczesne zmiany strukturalne serca w nadciśnieniu i cukrzycy, ostra i przewlekła niewydolność serca, ostre zespoły wieńcowe, stabilna choroba wieńcowa, zespół TakoTsubo, metody obrazowania w kardiologii, prewencja pierwotna i wtórna chorób serca i naczyń, genetyczne uwarunkowania chorób serca i naczyń, zespół metaboliczny, hipercholesterolemia rodzinna, monitorowanie ciśnienia tętniczego i glikemii, znaczenie cyklitoli w patogenezie chorób cywilizacyjnych (cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca i naczyń).
Data publikacji: 29.11.2019