- Start
- Diagnostyka
- Pracownia Endoskopii(aktywna)
Pracownia Endoskopii
- Koordynator lek. med. Barbara Kiejzik-Wilczewska- specjalista II stopnia z zakresu chorób wewnętrznych oraz gastroenterologii
- lek. med. Elżbieta Buczyńska – specjalista II stopnia z zakresu chorób wewnętrznych oraz gastroenterologii
- dr n. med. Tadeusz Peterlejtner – specjalista chirurgii ogólnej(*)
- dr n. med. Tomasz Szewczyk – specjalista chirurgii ogólnej(*)
- Grażyna Szostak – pielęgniarka endoskopowa
- Agnieszka Frońska – pielęgniarka licencjonowana
- Agata Polska - pielęgniarka endoskopowa
- inż. Magdalena Szostak - Sekretariat Pracowni
(*) Certyfikat Sekcji Endoskopowej Towarzystwa Chirurgów Polskich
Informacje ogólne
Telefony:
tel. 89 532 63 10
pon. - czw. 8:15 – 13:00
pt. 8:15 - 12:00
Godziny przyjęć:
poniedziałek 8:30 – 10:30, 13:30-14:00
wtorek 8:30 – 10:30, 13:30-14:00
środa 8:30 – 10:30, 13:30-14:00
czwartek 8:30 – 10:30, 13:30-14:00
piątek 8:30 – 10:30, 13:30-14:00
Adres:
ul. Niepodległości 44, Olsztyn
Więcej informacji
Badania endoskopowe w znieczuleniu ogólnym w warunkach ambulatoryjnych może być wykonane u pacjentów bez obciążeń poważnymi schorzeniami.
Kwalifikują się pacjenci w klasie ASA I i II
ASA I- Pacjent ogólnie zdrowy.
Przykład: pacjent niepalący, niespożywający alkoholu lub spożywający alkohol w małej ilości.
ASA II- Pacjent z łagodną chorobą układową.
Przykład: łagodna choroba układowa bez znaczącego wpływu na codzienne funkcjonowanie (np. dobrze wyrównana cukrzyca lub nadciśnienie tętnicze, łagodna choroba płuc, palenie tytoniu, BMI w zakresie do 35kg/m2, osoba spożywająca alkohol okazjonalnie).
Pacjenci przyjmujący leki na stałe muszą dostarczyć informację od lekarza rodzinnego na temat rozpoznanych schorzeń i przyjmowanych leków.
Pacjenci z wielochorobowością muszą być znieczulani w warunkach szpitalnych.
Do kwalifikacji do znieczulenia konieczne są następujące wyniki aktualnych badań:
- morfologia
- potas
- glukoza
- TSH - w przypadku występujących chorób tarczycy (badanie z ostatnich 3 miesięcy)
Około 1-2 tygodnie przed badaniem zostanie wyznaczona konsultacja anestezjologiczna.
O terminie konsultacji pacjent zostanie poinformowany telefonicznie.
UWAGA: Na konsultację anestezjologiczną pacjent zgłasza się z aktualnymi wynikami badań, informacją od lekarza rodzinnego, posiadaną dokumentacją dotyczącą pacjenta (wypisy ze szpitala, badania diagnostyczne np. echo serca, spirometria).
Ostateczne potwierdzenie terminu badania odbywa się tylko i wyłącznie po pozytywnej kwalifikacji przez anestezjologa. Zaświadczenie należy dostarczyć do sekretariatu Pracowni Endoskopowej (II piętro) najpóźniej 3 dni przed terminem badania.
W przypadku wystąpienia infekcji górnych dróg oddechowych, gorączki należy poinformować Pracownię co najmniej dzień wcześniej w celu wyznaczenia nowego terminu badania.
Po wykonaniu badania pacjent będzie przebywał na obserwacji około 3 godziny.
Powrót do domu musi odbywać się z osobą towarzyszącą.
Po znieczuleniu nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych, podejmować wiążących decyzji prawnych, gotować, opiekować się dziećmi.
- Gastroskopia
- Gastroskopia z pobraniem wycinków do weryfikacji histopatologicznej i / lub na test ureazowy
- Gastroskopia z zabiegami tamowania krwawień z owrzodzeń, nadżerek, zmian naczyniowych
- Endoskopowa Cholangio-Pankreatografia Wsteczna (ECPW)
- ECPW z Endoskopową Sfinkterotomią (ES)
- ECPW + ES z ewakuacją złogów, protezowaniem dróg żółciowych i przewodu Wirsunga
- ECPW + ES z pobraniem wycinków z brodawki Vatera do badania hist-pat oraz wymazów z dróg żółciowych na badanie cytologiczne
- ECPW + ES z zabiegami poszerzania zwężeń dróg żółciowych
- Fiberosigmoidoskopia
- Kolonoskopia
(w trakcie wyżej wymienionych badań pobiera się w uzasadnionych przypadkach wycinki do weryfikacji histopatologicznej, wykonuje polipektomie, znakuje „tuszem” okolicę zmian wymagających leczenia operacyjnego lub badania kontrolnego po wykonaniu zabiegu polipektomii .
- Gastroskopie (u pacjentów kierowanych przez lekarzy i/lub instytucje posiadające umowy z NFZ oraz indywidualne umowy ze Szpitalem)
- Kolonoskopie (u pacjentów kierowanych przez lekarzy i/lub instytucje posiadające umowy z NFZ oraz indywidualne umowy ze Szpitalem)
Gastroskopia - informacja o badaniu i zgoda na jego wykonanie
Gastroskopia jest najskuteczniejszą metodą diagnostyczna oceniającą górną część przewodu pokarmowego. Dodatkowo w razie potrzeby istnieje możliwość pobrania wycinków celem stwierdzenia obecności bakterii Helicobacter pylori, odpowiedzialnej za nawrotowość wrzodów żołądka i dwunastnicy lub oceny mikroskopowej w przypadku wrzodu żołądka, polipa lub innych zmian, co ma zasadnicze znaczenie dla wyboru metody leczenia. Istnieje również możliwość jednoczesnego wycięcia polipów. Brak obecnie innego badania o podobnych możliwościach diagnostycznych.
Przygotowanie do badania
Na badanie pacjent powinien zgłosić się na czczo – nie powinien jeść około 6 godzin przed badaniem. Możliwe jest tylko przyjęcie zalecanych leków z niewielką ilością wody. Zaleca się odstąpić od palenia papierosów. Przed badaniem należy wyjąć ruchome protezy zębowe z jamy ustnej.
Przeprowadzenie badania
Badanie będzie wykonane w pozycji leżącej na lewym boku. Przed wprowadzeniem gastroskopu znieczula się gardło 10% lignocainą w aerozolu. Podczas badania lekarz wprowadza do jamy ustnej przez plastikowy ustnik założony między zębami (dla ochrony instrumentu) giętki wziernik (gastroskop), który przesuwa przez gardło do przełyku a następnie żołądka i dwunastnicy. Moment ten może być nieprzyjemny i dawać uczucie duszenia, wymaga współpracy pacjenta z lekarzem wykonującym badanie. Oglądanie wnętrza górnego odcinka przewodu pokarmowego trwa zwykle kilka minut, jest w niewielkim stopniu nieprzyjemne i w zasadzie bezbolesne, podobnie jak pobieranie wycinków. Instrument służący do badania jest każdorazowo dezynfekowany, dlatego też zainfekowanie chorego w trakcie badania jest praktycznie niemożliwe. Narzędzia używane do pobierania wycinków lub wycięcia polipów są sterylne, co również chroni przed zakażeniem.
Możliwe powikłania
Powikłania panendoskopii zdarzają się niezwykle rzadko. Niemniej jednak pełnego powodzenia tego badania, jak również jego absolutnego bezpieczeństwa nie jest w stanie zagwarantować żaden lekarz.
Wyjątkowo opisywano perforacje przewodu pokarmowego. Niekiedy może dojść do krwawienia, głównie po pobraniu wycinków. Powikłania takie wymagają zwykle szybkiego leczenia operacyjnego. Bardzo rzadko dochodzi do objawów ze strony innych układów i narządów, takich jak zaostrzenie choroby wieńcowej, atak astmy lub np. padaczki
Aby ograniczyć do minimum niebezpieczeństwo krwawienia, oraz zmniejszyć ryzyko związane z podawaniem środków znieczulających prosimy odpowiedzieć na następujące pytania:
1. Czy istnieje zwiększona skłonność do krwawień i siniaków przy urazach? Tak/ Nie
2. Czy występowały objawy uczulenia na środki spożywcze lub lecznicze? Tak/ Nie
3. Czy przyjmowane są leki wpływające na krzepliwość krwi (np. aspiryna, acenokumarol itp.)? Tak/ Nie
4. Czy są poważne schorzenia serca, układu krążenia lub układu oddechowego? Tak/ Nie
Postępowanie po badaniu
Z powodu miejscowego znieczulenia gardła nie wolno przez około 30 min po badaniu nic jeść ani pić, aby uniknąć zachłyśnięcia. Proszę także informować swojego lekarza, jeśli w ciągu kilku godzin będziecie Państwo odczuwać silne bóle jamy brzusznej, bądź zaobserwujecie objawy krwawienia (np. czarny stolec. Również wystąpienie innych niejasnych objawów należy niezwłocznie zgłosić pielęgniarce lub lekarzowi.
Kolonoskopia - informacja o badaniu i zgoda na jego wykonanie
Kolonoskopia to badanie, które umożliwia obejrzenie wnętrza całego jelita grubego przy użyciu giętkiego (kolonoskopu) ,. Głównym celem wykonywania kolonoskopii jest ocena błony śluzowej jelita grubego.Podczas badania możliwe jest pobranie wycinków błony śluzowej do badania histo-patologicznego a także wykonanie zabiegów endoskopowych takich jak: usuwanie polipów, tamowanie krwawień z dolnego odcinka przewodu pokarmowego;
Wskazania do wykonania kolonoskopii to: badanie profilaktyczne raka jelita grubego; wykonanie polipektomii; krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego; zmiana rytmu wypróżnień (zaparcia, biegunki, ołówkowate stolce); niedokrwistość z niedoboru żelaza; uchyłki jelita grubego; choroby zapalne jelit.
Przygotowanie do badania
Kolonoskopię wykonuje się po odpowiednim oczyszczeniu jelita grubego. Do oczyszczenia w przeddzień badania najczęściej stosuje się roztwór preparatu Fortrans. Oznacza to wstrzymanie się w tym dniu od spożywania posiłków i wypicie w godzinach popołudniowych zgodnie z instrukcja 4 litrów roztworu wyżej wymienionego środka.
Przeprowadzenie badania
Badanie będzie wykonywane przy zastosowaniu giętkiego kolonoskopu, wprowadzanego przez odbyt do jelita grubego. Ewentualne dolegliwości towarzyszące badaniu związane są w dużej mierze ze wzdęciem spowodowanym podawaniem (insuflacją) powietrza do światła jelita umożliwiając jego pełną ocenę. Instrument służący do kolonoskopii jest dezynfekowany przed każdym badaniem, dlatego też zainfekowanie jest praktycznie niemożliwe. W razie potrzeby pobiera się ze zmian chorobowych wycinki do oceny histopatologicznej. Służą do tego sterylne szczypczyki, co również chroni przed zakażeniem. Jest także możliwość kojarzenia badania diagnostycznego (kolonoskopii) z ewentualnym równoczesnym zabiegiem leczniczym czyli np. usunięciem polipów.
Możliwe powikłania
Bezpieczeństwo badania nie może być zagwarantowane w 100%. Powikłania zdarzają się jednak niezmiernie rzadko. Należą do nich: przedziurawienie ściany przewodu pokarmowego (0,14-0,18%) i krwawienie (0,008%), które wymagają zabiegu operacyjnego. Opisywane były także pojedyncze przypadki zaburzeń układu krążenia. Aby ograniczyć do minimum niebezpieczeństwo krwawienia i przedziurawienia jelita oraz zmniejszyć ryzyko przy ewentualnym podawaniu środków znieczulających bądź anestezjologicznych, prosimy o odpowiedź na następujące pytania:
1.Czy istnieje zwiększona skłonność do krwawień, zwłaszcza po drobnych skaleczeniach, po usunięciu zębów, bądź do powstawania sińców po niewielkich urazach mechanicznych? Tak/Nie
2.Czy podobne objawy występowały wśród członków rodziny? Tak/Nie
3.Czy stosowane są leki wpływające na zmniejszenie krzepliwości krwi (np. sintrom, acenocumarol, warfin itp.)? Tak/Nie
Uwaga:
Jeśli kolonoskopia wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym nie wolno jeść ani pić przez okres 2 godzin po zabiegu oraz nie wolno w tym dniu prowadzić pojazdów mechanicznych Niekiedy konieczna jest również opieka drugiej osoby.
Jeśli nie wszystko jest zrozumiałe w załączonej informacji o badaniu, wymienionych powikłaniach bądź innych nurtujących problemach można przed badaniem zadać pytania lekarzowi i/lub pielęgniarce
Załączniki:
1. zgoda na kolonoskopię.pdf
2. Opis przygotowania jelita do kolonoskopii
ECPW - informacja o badaniu
Co to jest ECPW i jak się je przeprowadza?
Endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna (ECPW) jest wysokospecjalistyczną metodą obrazowania pośredniego dróg żółciowych i przewodu trzustkowego. Wykonywana jest przy użyciu endoskopu oraz środka kontrastowego pod kontrolą aparatu rentgenowskiego. Zabieg polega na wprowadzeniu przez usta endoskopu i następnie pod kontrolą wzroku wprowadzenie go przez przełyk, żołądek do dwunastnicy gdzie znajdują swe wspólne ujście drogi żółciowe oraz trzustkowe na tzw. brodawce większej dwunastnicy (brodawka Vatera). Do brodawki wprowadzamy kaniulę przez którą podajemy środek kontrastowy, którego napływ kontrolujemy obrazem radiologicznym. W dużej mierze przypadków aby uzyskać dostęp do dróg żółciowych wymagane jest nacięcie częściowe brodawki Vatera (tzw sfinkterotomia), jest to więc metoda inwazyjna (zabiegowa). Dalsze postępowanie jest uzależnione od uzyskanego obrazu dróg żółciowych lub trzustkowych. W niektórych przypadkach (np.: anomalie anatomiczne, znaczne zaawansowanie zmian patologicznych) nie udaje się uwidocznić dróg żółciowych - może to wymagać powtórnego badania lub odstąpienia od tej metody i operacji metodą klasyczną.
Podczas badania diagnozujemy pod kontrolą wzroku zmiany patologiczne w obrębie brodawki Vatera - możliwość pobrania fragmentu tkanek do badania histopatologicznego . Pod kontrolą obrazu rentgenowskiego diagnozujemy patologię zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych i/lub trzustki. Wprzypadku kamieni istnieje możliwość doraźnego ich usunięcia (zależnie od ich wielkości i możliwości przemieszczenia). W przypadku zwężenia lub niedrożności dróg żółciowych możliwość protezowania.
Podczas protezowania zakładane są protezy do przewodu żółciowego lub trzustkowego co umożliwia swobodny wypływ żółci i/lub soku trzustkowego do przewodu pokarmowego. Protezy po różnym okresie czasu ulegają zatkaniu i wymagają wymiany (ponowne badanie ECPW)
Instrumentarium służące do badania jak i procedur zabiegowych jest myte i dezynfekowane przed każdym badaniem zmniejszając do minimum ryzyko zainfekowania.
Podczas zabiegu możliwe jest zastosowanie leków p/bólowych i uspokajających (sedoanalgezja) z ich wszystkimi ograniczeniami i ryzykiem powikłań z tym związanymi.
Możliwe powikłania
Badanie diagnostyczno-terapeutyczne ECPW obarczone jest ryzykiem powikłań związanym zarówno z procedurą zabiegową (patrz niżej) jak i z podawaniem środka kontrastowego – reakcje uczuleniowe.
Ryzyko powikłań (wg piśmiennictwa i doświadczenia ośrodka): Ostre zapalenie trzustki -ok.3%; ostre martwiczo-krwotoczne zapalenie trzustki powikłań ezgonem - 0.13%; krwawienia wymagające kontroli endoskopowej, przetoczeń krwi itp. - 2%; krwawienia wymagające operacji w trybie doraźnym - 0.13%; przedziurawienie jelita - 0.13%; ostre zapalenie dróg żółciowych - 1%; powikłania sercowo- płucne, których wystąpienie, nasilenie i częstość ściśle związana jest z wiekiem i chorobami współistniejącymi pacjenta. Stosowanie podczas badania leków uspokajających i przeciwbólowych (tzw. sedoanalgezja) może zwiększyć ryzyko powikłań sercowo-płucnych (polekowe niedociśnienie, zmiana częstotliwości pracy serca, niewydolność oddechowa)
W ok. 5% przypadków (zaawansowanie zmian chorobowych, anomalie anatomiczne, brak współpracy ze strony pacjenta itp.) nie udaje się uzyskać zamierzonego efektu terapeutyczno-diagnostycznego.
Reakcje uczuleniowe na leki uspakajające, rozkurczowe, środki stosowane do znieczulenia gardła są bardzo rzadkie.
Wystąpienie powikłań związane może być z potrzebą przedłużenia hospitalizacji,wykonania badań dodatkowych, przetoczenia krwi i środków krwiopochodnych, wykonania ponownego badania endoskopowego, a także zabiegu operacyjnego w trybie pilnym badania w pełnym zakresie.