- Start
- Aktualności
- 2020
- Cięcie cesarskie metodą FAUCS(aktywna)
Cięcie cesarskie metodą FAUCS
W Klinice Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa, Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie po raz kolejny 7 lipca 2020 wykonano cięcie cesarskie metodą francuską FAUCS, nazywane również " porodem brzusznym". W ten sposób kolejnego synka mogła przywitać szczęśliwa mama dziesięciorga dzieci. "Metoda porodu została zaplanowana tak, aby pacjentka mogła jak najszybciej wrócić do sprawnego opiekowania się swoimi dziećmi. Po zastosowaniu cięcia cesarskiego metoda FAUCS pacjentki dużo szybciej wracają do formy i nie potrzebują silnych leków przeciwbólowych. Dzięki takiemu porodowi Mama już tego samego dnia wstała z łóżka i opiekowała się swoim maleństwem" - mówi lek. Paulina Brożek, która razem z prof. Marcinem Jóźwikiem pomogła przyjść na świat dziesiątemu dziecku Pani Moniki. Już 4 godziny po zabiegu 37-letnia Pacjentka czuła się bardzo dobrze, mogła chodzić po sali, karmiąc "swoje szczeście" oraz rozpocząć odżywianie.
W Szpitalu Miejskim w Olsztynie dzięki cięciu cesarskiemu metodą FAUCS urodziły się już nawet bliźnięta. Olsztyńskie Szpitale, jako pierwsze w Polsce zapoczątkowały tego rodzaju zabiegi, przy współpracy z lekarzami z Francji. "Poród fransucki trwa dłużej niż standardowe cesarskie cięcie i jest bardziej wymagający technicznie, dlatego wykonywany jest jako operacja planowa. Podczas cięcia cesarskiego metodą FAUCS pacjentka współpracuje z lekarzami i prąc, tak jak podczas porodu naturalnego. Jest ona aktywnie zaangażowana w poród i z pomocą położnej oddycha w sposób kontrolowany " – wyjaśnia prof. Marcin Jóźwik, Koordynator Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa MSZ, który po raz kolejny pomógł przyjść na świat maluszkom metodą FAUCS. „Podczas porodu lekarz w inny sposób wykonuje wewnętrzne nacięcia, natomiast blizna na brzuchu wygląda tak samo jak przy znanym do tej pory cięciu cesraskim. " – dodaje profesor.
FAUCS to metoda, która do tej pory wprowadzona została w niektórych szpitalach we Francji oraz w Izraelu, a dzięki podjęciu tej inicjatywy w Olsztynie umożliwiono skorzystanie z nowatorskiej metody porodu także polskim pacjentkom. Opisywana metoda "francuskiego" cięcia cesarskiego przede wszysatkim pozwala młodym mamom na szybszy powrót do formy i umożliwia ograniczenie do minimum stosowania po porodzie leków przeciwbólowych.
Data publikacji: 08.07.2020