- Start
- Aktualności
- 2018
- 19 maja obchodzimy Światowy Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego(aktywna)
19 maja obchodzimy Światowy Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Dlaczego mleko mamy?
Mleko matki jako pierwszy pokarm pełni szczególną rolę w żywieniu człowieka. Jego dostępność, bezpieczeństwo i jakość mogą zdecydować o późniejszym stanie zdrowia dorosłego człowieka. Zjawisko to nosi nazwę "programowania żywieniowego" i polega na modulowaniu układu odporności, a także pracy wielu narządów takich jak mózg, układ sercowo-naczyniowy i cały metabolizm przez składniki pokarmu kobiecego. Nieustannie prowadzone badania naukowe dotyczące składu i właściwości pokarmu matki wciąż przynoszą nowe rewelacje. Odkryto m.in. przeciwnowotworowe czynniki mleka kobiecego, dowiedziono że istnieje zależność prozdrowotnego wpływu pokarmu od długości i częstości karmienia (dawki pokarmu) oraz dowiedziono, że flora bakteryjna pokarmu kobiecego jest unikalnym i nieodzownym elementem dobrostanu dziecka (tzw. mikrobiom)
Co to są banki mleka ?
Banki mleka kobiecego to placówki umożliwiające karmienie naturalnym pokarmem dzieci, które z przyczyn medycznych lub losowych nie mogą być karmione mlekiem własnej mamy.
Banki mleka to profesjonalne laboratoria zajmujące się pozyskiwaniem mleka kobiecego od Honorowych Dawczyń, bezpiecznym przechowywaniem i dostarczaniem go potrzebującym dzieciom. Banki mleka powinny być nieodłącznym elementem systemu opieki nad matką i dzieckiem, szczególnie jeśli noworodek wymaga długotrwałego leczenia lub z innych powodów karmienie piersią przez biologiczną matkę jest utrudnione. Działalność banków mleka trzeba traktować jako stwarzanie równych szans wszystkim dzieciom w dostępie do najlepszego, naturalnego pokarmu.
Idea banków mleka kobiecego ma na celu stworzenie możliwości żywienia mlekiem kobiecym najbardziej potrzebujących hospitalizowanych noworodków; a więc ciężko chorych, urodzonych przedwcześnie. Dla tych dzieci mleko ludzkie jest nie tylko pożywieniem, ale także lekiem od którego może zależeć ich życie. Potrzeby tych dzieci są realizowane w pierwszej kolejności.
Dlaczego instytucja banku mleka kobiecego powinna pośredniczyć w dzieleniu się mlekiem?
Karmienie dziecka mlekiem innej, niż biologiczna matka, kobiety wiąże się z pewnym ryzykiem. Jego wyeliminowanie nie jest możliwe bez badań pokarmu oraz dawczyń, włączając badanie statusu serologicznego dawczyń. Mleko z banku mleka jest badane pod kątem czystości mikrobiologicznej i pasteryzowane. Potencjalne dawczynie mleka udzielają wywiadu epidemiologicznego na temat przebytych chorób i trybu życia oraz są kierowane na badania krwi.
Czy bank mleka kobiecego płaci matkom za oddane mleko?
Założeniem funkcjonowania banków mleka kobiecego jest nieodpłatne (na zasadzie wolontariatu) oddawanie mleka przez matki-dawczynie. Honorowe Dawczynie i ich dzieci mają możliwość korzystania z bezpłatnego poradnictwa laktacyjnego, są wyposażane z sprzęty niezbędne do właściwego odciągania pokarmu. Każdy bank mleka może także tworzyć własne programy promocji dzielenia się mlekiem poprzez nawiązanie lokalnych kontaktów z przedsiębiorstwami i instytucjami, które zaowocują np. bezpłatnym korzystania z usług i produktów przez Honorową Dawczynię i jej rodzinę.
Praktyka w naszym szpitalu
W naszym szpitalu zarówno podczas zajęć w Szkole Rodzenia, jak i na oddziałach szpitalnych informujemy rodziców o korzyściach wynikających z karmienia piersią, o profilaktyce zdrowotnej w tym zmniejszonego ryzyka wystąpienia: cukrzycy, otyłości dzieci, młodzieży i dorosłych, astmy, atopowego zapalenia skóry, zespołu nagłej śmierci niemowląt. Zwracamy również uwagę na aspekt intelektualny, emocjonalny i ekonomiczny karmienia piersią.
Po porodzie pomagamy mamom w rozpoczęciu karmienia, uczymy jak prawidłowo karmić dziecko, jak rozpoznać,że jest głodne, jak rozpoznać wskaźniki efektywnego karmienia
Jeśli poród nastąpił przedwcześnie lub mama i dziecko są oddzieleni od siebie z innych powodów (np. choroba dziecka) i przystawienie dziecka do piersi nie jest możliwe, pomagamy mamie w rozpoczęciu wczesnej stymulacji laktacji i utrzymania jej na odpowiednim poziomie. Każda kropla mleka mamy ma ogromne znaczenie dla zdrowia jej dziecka, podajemy ją bezpośrednio na śluzówkę jamy ustnej noworodka (zalecane w pierwszych minutach życia dziecka).
Przed wyjściem ze szpitala pacjentki otrzymują broszurkę z której mogą dowiedzieć się: dlaczego warto karmić piersią, jak to robić, jak radzić sobie w trudnych chwilach i jak się odżywiać karmiąc piersią.
Po wyjściu ze szpitala nie zostawiamy mam bez wsparcia, każda mama otrzymuje numer telefonu pod który może zadzwonić z problemem laktacyjnym
WSPIERAMY NASZE MAMY
Data publikacji: 17.05.2018