- Start
- Aktualności
- 2020
- 15 września - Europejski Dzień Prostaty(aktywna)
15 września - Europejski Dzień Prostaty
15-go września obchodzimy Europejski Dzień Prostaty ustanowiony przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne. Święto służy zwiększaniu świadomości na temat najczęstszych chorób gruczołu krokowego oraz ma zachęcać mężczyzn do zadbania o swoje zdrowie. Dlatego przypominamy rozmowę na temat raka prostaty z dr n. med. Zbigniewem Purpurowiczem - Koordynatorem Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej.
— Czym jest rak prostaty?
— Rak prostaty staje się w tej chwili najczęstszym nowotworem u mężczyzn. Bardzo pomocne w wykrywaniu raka prostaty jest badanie krwi PSA. Ono daje nam informację, czy w tej prostacie coś się dzieje, czy jest wszystko w porządku. Następnie pacjent zgłasza się do urologa i urolog prowadzi dalszą diagnostykę. Nie znamy przyczyny powstawania raka. W przypadku nowotworu prostaty wiemy tylko, że czynnikiem sprzyjającym jest wiek. Nasilenie tej choroby następuje pomiędzy 60-70 rokiem życia. Aczkolwiek może już wystąpić u mężczyzn 40-letnich, którzy mają jakieś obciążenie genetyczne. Tacy mężczyźni powinni poddać się temu badaniu już w wieku 40 lat. Pozostali mężczyźni powinni mieć obowiązkowo wykonane badanie PSA i badanie przez urologa w wieku 45 lat. Tylko wczesne wykrycie raka, we wczesnym jego stadium, daje szansę na pełne wyleczenie.
— Jaki pierwszy krok powinien wykonać mężczyzna po 40 roku życia?
— Wszystkie problemy związane ze zdrowiem należy rozpocząć od rozmowy z lekarzem pierwszego kontaktu. Lekarz ma w swoim pakiecie badań badanie PSA. I każdemu pacjentowi po 40 roku życia powinien przynajmniej raz w roku zlecić wykonanie takiego badania. Następnie, po otrzymaniu wyniku lekarz rodzinny powinien skierować takiego pacjenta do urologa.
— Dlaczego mężczyźni obawiają się badania u urologa?
— Myślę, że to wynika z niewiedzy. Jest to badanie krępujące, ale niczym nie obciążające. Wymaga przede wszystkim przełamania niepotrzebnego wstydu i zdania sobie sprawy, że każdy z nas jest niestety śmiertelny. Każdy z nas może zachorować. Oczywiście nie jesteśmy w stanie przebadać się na wszystkie choroby, ale powinniśmy się badać w kierunku tych najczęstszych. A że rak prostaty jest tą najczęstszą chorobą, więc każdy mężczyzna w odpowiednim wieku powinien się przebadać. Lekarz nie jest pierwszą lepszą osobą z ulicy, tylko specjalistą, który jest do takiego badania przygotowany i jest po to, żeby badać. To wszystko służy wykryciu choroby i podjęciu odpowiedniego leczenia. Tutaj nie ma powodu do skrępowania.
Data publikacji: 15.09.2020